Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

V pilotnej kabíne poľského prezidentského lietadla bol aj veliteľ letectva

Moskva 19. mája (TASR) - V pilotnej kabíne poľského prezidentského lietadla, ktoré sa v apríli zrútilo pri ruskom Smolensku, boli počas letu osoby nepatriace k posádke. Hlas jednej už identifikovali - patril Andrzejovi Blasikovi, veliteľovi poľských vzdušných síl.

Vyšetrovatelia ešte pracujú na identifikácii druhého hlasu. Informovala o tom dnes poľská tlačová agentúra PAP, ktorá citovala anonymný zdroj oboznámený s vyšetrovaním.

Dvere do kokpitu boli otvorené, keď sa lietadlo pripravovalo na pristávanie. Vyplýva to z predbežných výsledkov vyšetrovania havárie, pri ktorej zahynulo všetkých 96 ľudí na palube stroja vrátane prezidenta Lecha Kaczynského.

Nehoda sa stala 10. apríla o 10.41 h moskovského času (08.41 h SELČ).

Hlasy v pilotnej kabíne bolo počuť približne 16-20 minút pred katastrofou, uviedol šéf poľskej Štátnej komisie pre vyšetrovanie leteckých katastrof Edmund Klich.

Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že lietadlo malo k dispozícii 19 ton paliva, čo stačilo na let do Smolenska alebo na náhradné letiská. Letisko bolo podľa nich pripravené na pristávanie lietadiel v zlom počasí a naposledy ho kontrolovali päť dní pred osudným letom.

Klich povedal, že po vypočutí záznamov z kokpitu nemá dojem, že piloti boli pod nátlakom, aby pristáli. Záležitosť si vyžaduje ďalšie vyšetrovanie a poľskí psychológovia budú analyzovať stupeň stresu posádky pred letom, dodal.

"Bolo preukázané, že v kabíne boli nečlenovia posádky," uviedla dnes aj šéfka ruského Medzištátneho leteckého výboru (IAC) Tatiana Anodinová, ktorú citovala tlačová agentúra RIA Novosti.

Technická komisia vylúčila, že by počas letu došlo k teroristickému útoku, výbuchu, požiaru na palube alebo technickej poruche. Motory pracovali až do nárazu lietadla na zem.

Ďalší predstaviteľ IAC Alexej Morozov uviedol, že ruskí dispečeri opakovane varovali posádku pred zlým počasím a radili jej, aby sa vyhla pristávaniu.

"Vedúci dispečer dvakrát varoval posádku, že na letisku je hmla, viditeľnosť 400 metrov, že niet možností na pristátie," povedal.

Morozov ďalej konštatoval, že posádka lietadla bola vytvorená len pár dní pred letom a nemala riadny výcvik pre zvládanie špeciálnych letových situácií.

Lietadlo Tu-154 sa zrútilo 10. apríla v hustej hmle pri pokuse o pristátie. Prezidentská delegácia smerovala na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 70. výročia masakry 22.000 poľských dôstojníkov sovietskou tajnou službou NKVD v Katynskom lese.

Príčiny havárie spoločne vyšetrujú ruskí a poľskí experti, vlastné vyšetrovanie zároveň vedie poľská vojenská prokuratúra.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt