Aktuálne správy Späť na správy
ČR: Poslanci presadili emisné povolenky aj proti vôli prezidenta
Tuesday 18 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Praha 18. mája (TASR) – Česká Poslanecká snemovňa dnes prehlasovala prezidentom Václavom Klausom vetovaný zákon o emisných povolenkách. Právny predpis zmierňuje podmienky pre vydanie bezplatných povoleniek výrobcom elektriny a tepla a od roku 2012 postupne zavádza novinku – emisné povolenky pre lietadlá.
Kým Klaus novelu o emisných povolenkách zdôvodnil tým, že to považuje za zásah do slobody podnikania, poslanec a bývalý predseda Strany zelených Martin Bursík sa pozastavoval nad tým, že poslanci svojím krokom vychádzajú v ústrety najmä energetickému gigantu ČEZ. Dlhodobú finančnú výhodu pre ČEZ odhadol až na 70 miliárd Kč (2,7 miliardy eur).
Výrobcovia elektriny a tepla sa môžu k bezplatným emisným povolenkám dostať výmenou za realizáciu úsporných projektov. Kým doteraz platilo, že do roku 2011 musia preinvestovať až polovicu nákladov na úsporné a rekonštrukčné programy, teraz bude postačovať, ak projekty začnú do konca roku 2013 a dokončia do najneskôr v roku 2019.
Oproti pôvodnému predpokladu dnes českí poslanci schôdzu neskončili, ale prerušili. Stretnúť by sa mali deň pred parlamentnými voľbami a zánikom svojich mandátov – vo štvrtok 27. mája. Na programe budú mať okrem iného hlasovanie o prezidentom vetovanej novele , ktorá má zvýšiť podiel biopalív v benzínoch a nafte.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona