Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EPP zvolá okrúhly stôl na urovnanie slovenského-maďarského sporu

Brusel 18. mája (TASR) - Návrh zákona o dvojakom občianstve, ktorý predložil v pondelok (17. 5.) blok Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana do maďarského parlamentu, sa bude riešiť na úrovni Európskej únie. Európska ľudová strana (EPP) by mala zvolať na urovnanie problému okolo kontroverzného návrhu okrúhly stôl do konca mája s účasťou strán združených v EPP.

S týmto výsledkom sa skončilo dnešné rokovanie lídrov Slovenskej kresťanskej a demokratickej únie (SDKÚ) Ivety Radičovej a Mikuláša Dzurindu s predsedom EPP Wilfriedom Martensom. SDKÚ, ako aj Fidesz-KDNP vystupujú v Európskom parlamente zhodne pod hlavičkou EPP.

"Navrhli sme zorganizovať okrúhly stôl všetkých strán združených v EPP. Pokúsime sa dosiahnuť, aby sa toto stretnutie uskutočnilo čo najskôr. Ak vznikne problém, nedorozumenie, alebo presah, malo by sa to riešiť vyjednávaním, informovaním sa o postojoch a následným hľadaním riešenia," povedala pre TASR bezprostredne po schôdzke volebná líderka SDKÚ.

V pondelok zaujal v rámci minútových vystúpení na pôde EPP svoj postoj k návrhu zákona aj europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS/EPP), ktorý vyjadril svoje znepokojenie nad unilaterálnym rozhodnutím Maďarska zasahujúcim do fungovania ostatných krajín.

"Poslanec Kukan viedol rozhovory už aj s predsedom poslaneckého klubu EPP v EP a informoval ho o našich argumentoch. Treba využiť všetky diplomatické cesty, nie je potrebné zvolať bezpečnostnú radu štátu a zaťažovať občanov týmito témami skôr, než sa využijú všetky nástroje, ktoré k politike patria," vyhlásila Radičová.

SDKÚ si myslí, že text návrhu pripravovaného zákona nie je v súlade s medzinárodným právom.

"V tejto podobe, v akej ju poznáme, je to proti dikcii medzinárodného práva. Podľa nášho názoru dochádza k porušeniu skutočného a prirodzeného prináležania k tej-ktorej krajine. Pri udelení dvojakého občianstva sa nevyžaduje fakt trvalého pobytu alebo iného pripútania sa k danému štátu," argumentovala Radičová.

Podľa Radičovej neprekvapuje, že Fidesz vyšiel s takouto legislatívnou iniciatívou, pretože jeho politika má dlhodobo podobné smerovanie. "Fidesz sa nikdy netajil takýmto typom agendy. Dalo sa na ňu pripraviť konzultáciami predbežnými i priebežnými. Do volieb by sa mal čas využiť práve na tieto konzultácie, rozhovory, a nie na zvolávaním mimoriadnych zasadnutí parlamentu," myslí si Radičová.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt