Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

HISTÓRIA: Profesor Mikuš obhajoval práva Slovákov na štátnu samostatnosť

Bratislava 17. mája (TASR) – Pred 5 rokmi, 19. mája 2005, zomrel v Krivej na Orave právnik, diplomat, historik Jozef August Mikuš, člen Slovenskej ligy v Amerike a zakladajúci člen Svetového kongresu Slovákov.

Prof. JUDr. Jozef August Mikuš sa narodil 3. júla 1909 v Krivej na Orave. Roku 1934 promoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a potom pracoval na Ministerstve zahraničia v Prahe, kde zostal až do zániku ČSR, t. j. do 14. marca 1939, keď prešiel do služieb Slovenskej republiky. Mikuš pôsobil v rokoch 1939 až 1945 v slovenskej zahraničnej službe, bol tajomníkom slovenského veľvyslanectva v Ríme, neskôr pôsobil ako chargé d'affaires v Madride. V roku 1944 sa stal šéfom protokolu ministerstva zahraničných vecí, bol blízkym spolupracovníkom prezidenta Jozefa Tisa.

Po skončení vojny začal pracovať v službách Slovenskej národnej rady. V rokoch 1945 až 1948 bol tri razy uväznený, keď ho prišla polícia zatknúť po štvrtý raz, tak na Kvetnú nedeľu roku 1948 utiekol cez Budapešť a Viedeň do Paríža. Vo Francúzsku pôsobil ako novinár a publicista. Z tohto obdobia pochádza jeho významné dielo o boji Slovákov za rovnoprávnosť vo francúzštine, neskôr vydané i v angličtine, s názvom La Slovaquie dans le drame de l’Europe (Slovensko v dráme Európy).

V decembri 1951 s manželkou Renée a dcérkou Izabelou emigroval do USA, kde pracoval ako tlačový korešpondent (1952–1957), právny knihovník (1965) a ako francúzsky a španielsky tlmočník Štátneho departmentu pre prominentných hostí americkej vlády. Neskôr sa stal profesorom európskych dejín a medzinárodných vzťahov na Saint John's University v Queens v New Yorku a na Georgian Court College v Lakewood v New Jersey. Mikuš sa angažoval v Slovenskej lige v Amerike, bol jedným zo zakladajúcich členov Svetového kongresu Slovákov. Po smrti manželky Renée v roku 1992 sa vrátil na Slovensko do svojho oravského rodiska.

Počas svojho pedagogického pôsobenia a po odchode do dôchodku uverejnil Mikuš 16 kníh, z toho osem o dejinách Slovenska. Vo všetkých svojich prácach obhajoval práva Slovákov na štátnu samostatnosť a ambície Slovenska stať sa samostatnou krajinou v rámci slobodnej Európy. Jeho posledná kniha vyšla vďaka podpore Slovenského ústavu v Ríme vo vydavateľstve Slovenskej akadémie vied v Bratislave pod názvom "Slovakia: A political and Constitutional History with Documents" (Politické a ústavné dejiny Slovenska s dokumentmi).

Prof. JUDr. Jozef August Mikuš bol laureátom Zlatej cyrilo-metodskej medaily USKI, Hlinkovho pokladu USKS, laureát Zlatého pera Združenia Slovákov vo Švajčiarsku, Zlatej medaily sv. Cyrila a Metoda Matice slovenskej, nositeľom Radu Izabely Katolíckej Španielskeho kráľovstva. Mikuš bol v roku 2002 na návrh vtedajšieho ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského vyznamenaný Pribinovým krížom I. triedy za zásluhy v boji Slovákov za štátnu samostatnosť. Piati významní slovenskí historici (Jozef Jablonický, Ivan Kamenec, Dušan Kováč, Eduard Nižňanský, Katarína Zavacká) boli týmto, podľa nich, škandálnym vyznamenaním pobúrení hlavne kvôli jeho "obhajobe Slovenského štátu 1939-45".

Zdroje: www.uski.sk, www.katnoviny.sk, www.sns.sk, www.holocaust.cz

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt