Aktuálne správy Späť na správy
USA: Americko-činske rozhovory o ľudských právach nepriniesli zásadný pokrok
Saturday 15 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Washington 15. mája (TASR) - Hoci najnovšie oficiálne americko-čínske rozhovory o ľudských právach neviedli k zásadnému pokroku, dialóg vytvoril rámec pre pravidelnejšie schôdzky predstaviteľov oboch štátov s cieľom zmierniť napätie medzi USA a Čínou v oblasti dodržiavania ľudských práv. Informoval o tom americký diplomat Michael Posner.
V piatok sa vo Washingtone skončili dvojdňové oficiálne rozhovory medzi oboma krajinami venované otázke ľudských práv. Dialóg bol obnovený po dvojročnej prestávke.
Delegácie oboch veľmocí diskutovali za zatvorenými dverami okrem iného o náboženských a pracovných právach, právnom štáte či o slobode internetu.
Podľa Posnera, ktorý viedol americkú stranu, sa ďalšie kolo diskusií uskutoční v roku 2011 v Pekingu.
"Za dva dni sa nám nepodarí podstatne zmeniť spôsob politiky alebo názory, položili sme však základy na ďalšie rozhovory," uviedol Posner.
Americko-čínske vzťahy v poslednom období zhoršili spory okolo Tibetu, Taiwanu, hodnoty jüanu či slobodného prístupu k internetu.
Podľa pozorovateľov sa situácia v oblasti dodržiavania ľudských práv v Číne vo všeobecnosti zhoršuje. Rastúca ekonomická sila a medzinárodná prestíž však poskytuje komunistickému režimu v Pekingu pevnejšiu pozíciu voči jeho kritikom.
Zdroj: Associated Press
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona