Aktuálne správy Späť na správy
USA: Tri firmy sa navzájom obviňujú zo spôsobenia katastrofy v Mexickom zálive
Tuesday 11 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Washington 11. mája (TASR) - Tri firmy, zapletené do nešťastia s únikom ropy v Mexickom zálive, sa dnes v americkom Senáte začali navzájom obviňovať zo zapríčinenia katastrofy.
Pred členmi senátneho výboru pre energetiku a prírodné zdroje majú byť postupne vypočutí predstavitelia britského koncernu BP, vrtnej plošiny Transocean (ktorú mal BP prenajatú), ako aj firmy Halliburton, poverenej cementárskymi prácami.
Predstavitelia troch spoločností sa snažia "presunúť zodpovednosť" za prírodnú katastrofu jeden na druhého. Vyplýva to z pripravených výpovedí, uviedla tlačová agentúra Reuters.
Na úvod procesu predseda výboru senátor Jeff Bingaman povedal, že zlyhania vedúce k explózii a vzniku ropnej škvrny musia byť dôkladne vyšetrené, aby sa mohli zaviesť "nové bezpečnostné opatrenia".
Podľa vedenia BP nefungovali bezpečnostné ventily firmy Transocean, ktoré mali zabezpečiť, aby sa po potopení plošiny nedostala do oceánu nijaká ropa. Zlyhali aj márne pokusy zatvoriť ventily pomocou robotov, uviedol šéf BP America Lamar McKay.
Firma Transocean so sídlom vo Švajčiarsku vidí situáciu inak. Podľa jej vyjadrení mal rozhodujúce slovo jednoznačne koncern BP. Vŕtanie už bolo skončené a vrtný otvor zatvorený cementom. Ventily teda neboli potrebné, tvrdil vo výpovedi Stephen Newman, šéf Transoceanu.
Proti tomuto tvrdeniu sa postavili z firmy Halliburton s tým, že vrtný otvor nebol nikdy definitívne zapečatený, nakoľko sa vŕtanie "skrátka ešte neskončilo".
Firma Halliburton, ktorá mala na starosti zacementovanie, argumentovala, že postupovali striktne podľa nariadení a plánu BP. Podľa amerických médií sa odborníci domnievajú, že k nešťastiu prispeli práve cementárske práce.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy uniká do Mexického zálivu denne najmenej 700 ton ropy, uviedla tlačová agentúra DPA.
Viac ako 275 lodí sa stále snaží ropu pozbierať. Ochranári sa obávajú katastrofických následkov pre živočíchy a rastliny v regióne. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona