Aktuálne správy Späť na správy
M. URBÁNI: Mečiara nevnímam, do NRSR sa nedostane, takže o spolupráci reč nebude
Sunday 09 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 9. mája (TASR) - Aliancia za Európu národov (AZEN) chce priniesť Európu na Slovensko a dostať sa do parlamentu. Jej predseda Milan Urbáni očakáva v júnových parlamentných voľbách zisk strany vyšší ako päť percent. Spolupracovať v takom prípade nemá problém takmer so žiadnou politickou stranou pôsobiacou na Slovensku.
"Nemáme nepriateľov na slovenskej politickej scéne, ale nie všetky politické strany sú akceptovateľné na užšiu spoluprácu. Závisí to od programovej kompatibility, od hodnôt osôb, ktoré sú v stranách vedúcimi činiteľmi," povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR Urbáni, ktorý nevylučuje spoluprácu ani so Smerom-SD, hoci je presvedčený, že AZEN-u kradne témy.
O kooperácii s ĽS-HZDS, ktorej bol ešte donedávna členom a podpredsedom, sa veľmi nevyjadruje. Myslí si, že hnutie po júnovom hlasovaní "nebude v hre, aby sa hovorilo o spolupráci". Svojho niekdajšieho šéfa Vladimíra Mečiara, ktorého počas členstva v ĽS-HZDS neraz obhajoval, navyše podľa vlastných slov už ani nevníma. Prácu pre jeho stranu však neľutuje.
-Aliancia za Európu národov je jedna z najmladších politických strán, ktoré kandidujú v júnových parlamentných voľbách. Aké sú jej priority a na aký výsledok v hlasovaní si trúfa?-
Prioritou strany je fungovať ako dobrá a platná politická strana na Slovensku. Znamená to zúčastňovať sa na všetkých voľbách vrátane parlamentných, ktoré sa uskutočnia 12. júna. Kandidovali sme všetkých 150 kandidátov na poslancov a chceme získať nad päť percent.
-Ktoré strany považujete v prípade úspechu za prijateľných partnerov pre povolebnú spoluprácu?-
Nemáme nepriateľov na slovenskej politickej scéne, ale nie všetky politické strany sú akceptovateľné na užšiu spoluprácu. Závisí to od programovej kompatibility, od hodnôt osôb, ktoré sú v stranách vedúcimi činiteľmi. Môžem povedať, že prakticky si vieme predstaviť spoluprácu skoro s každým, len s niektorými stranami nie.
-Môžete byť konkrétnejší?-
Hodnotovo ani personálne nemáme problém napríklad so stranou Smer-SD, ktorá, si myslím, vyhrá voľby a bude to jedna zo strán, ktorá bude zostavovať vládu. Máme síce malinké rozdiely v oblasti sociálnej solidarity, ktorú máme v našom programe veľmi silno zakotvenú, a líšime sa aj v tom, že my plánujeme rozdávať to, čo sa vyrobí. Ale tým, že som bol jeden z tvorcov minulej koalície, nemáme problémy s väčšinou funkcionárov Smeru-SD. A vzťahy sú korektné aj s inými stranami. Ale nebudem detailne konkretizovať.
-A čo ĽS-HZDS, ktorej ste boli dlhé roky členom?-
Myslím si, že nebude v hre, aby sa hovorilo o spolupráci.
-Voličov chcete oslovovať aj prostredníctvom volebného programu. Nedávno ste v súvislosti s ním vyhlásili, že Smer-SD kradne AZEN-u témy. Ktoré sú to a prečo si myslíte, že to robí?-
V politike je už ťažko niečo nové vymyslieť, to akceptujem. Ale na druhej strane to nebolo prvýkrát, čo si moje myšlienky osvojil niekto iný. Za posledné roky sa to stávalo opakovane. V tom čase som to nejako nekritizoval, ale teraz, keď sme vo volebnom boji, tak každá téma je dôležitá. A téma vody, je jedna z kľúčových tém AZEN-u. A či ide o distribučné podniky, ktoré jeden predseda strany minule spomínal a ja som protestoval, je to skrátka naša nosná téma a ktokoľvek si ju začne používať ako tému vo svojom programe, tak ju kradne od strany AZEN. A budem protestovať stále.
-Sú aj iné témy okrem vody, ktoré od vašej strany Smer-SD prebral?-
Sú také, ktoré sa prekrývajú a my ich zdôrazňujeme už dávno a teraz si ich začína osvojovať niektorá druhá strana. Viete dobre, že tu pred pár rokmi bola kríza vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom, kde vďaka mne a predsedovi výboru pre európske záležitosti z Budapešti sme sa v Paríži dohodli, že sa stretneme. Pán Kubiš ako vtedajší minister zahraničných vecí v tom čase vyjadroval nemožnosť stretnúť sa na oficiálnej úrovni. My sme sa aj tak stretli a po tom sa stretli slovenskí a maďarskí funkcionári, či premiéri, či predsedovia parlamentu a prezidenti. Ale my sme urobili prvé stretnutie v Komárome a rozbili sme ľady a začali sa tieto vzťahy uvoľňovať, čo bolo veľmi dôležité. A teraz hlásame, že je potrebná komunikácia, dialóg. A preto sme pred šiestimi týždňami kontaktovali pána Orbána (predseda Fideszu, pozn. TASR), dávno pred voľbami, že chceme diskutovať o budúcnosti vzťahov. A to aj hneď po voľbách. A tu nám Smer išiel tiež trošku po témach, keď premiér vyhlásil, že bude diskutovať za každých okolností.
-Slovensko-maďarskými vzťahmi sa dostávame k otázke zahraničnej politiky Slovenska. Ako vidí jej budúcnosť AZEN?-
Orientácia Slovenska je daná naším členstvom v EÚ, NATO, OSN, OBSE a v mnohých iných medzinárodných organizáciách. Myslím si, že proeurópska a transatlantická orientácia Slovenska zostane nosnou témou našej strany a budeme robiť všetko preto, aby sa to nezmenilo. Je tu ďalej otázka s menšinami v štáte, komunikácia so susednými štátmi. My vo svojom programe zdôrazňujeme veľmi silnú spoluprácu so všetkými susednými štátmi vrátane Maďarska, s ktorým chceme mať dobrú a korektnú spoluprácu, keďže sme od seba veľmi závislí aj ekonomicky. Žiaľ, naše vzťahy sa vďaka hlúpym politikom narušili a dnes sa navzájom hospodársky ochudobňujeme. Je treba, aby sa politici dohodli, a aby slovenské aj maďarské politické strany založené na etnickom princípe neťažili z etnickej bázy. A aby sa dohodlo na najvyššej úrovni nejaké status quo, ktoré by sa dodržiavalo. Aby sme mohli spolu nažívať priateľsky a ekonomicky prospešne.
-Zrejme sa však v zahraničnej politike nechcete venovať iba slovensko-maďarským vzťahom...-
Potrebné je rozvíjať aj komunikáciu na východ, západ či na sever a juh, komunikáciu s Ruskom, Čínou, Indiou, Indonéziou, Vietnamom atď. S predsedom parlamentu Paškom sme zaviedli nový termín – parlamentná diplomacia – a urobili veľa, čo sa týka kontaktov. Je potrebné, aby Slovensko začalo robiť ekonomickú diplomaciu a kontakty s krajinami tretieho sveta. To sme za posledných 15, 20 rokov absolútne zanedbali.
-Prečo je to také potrebné?-
Je to oblasť pre Slovensko veľmi výhodná aj ekonomicky a musíme sa k nej vrátiť. Zaspali sme minimálne desať rokov, ale nikdy nie je neskoro. Treba začať a pokračovať v spolupráci s tretím svetom, ktorý je pre Slovensko rentabilný.
-Prejdime k inej téme. Súčasná vláda sa prezentuje ako budujúca sociálny štát. AZEN súhlasí s takýmto štátom alebo je za zmenu?-
Ja mám veľmi silné sociálne cítenie a naša strana má v programe sociálnu solidaritu, ktorú mienime dodržať a chceme sa postarať o každého, kto potrebuje pomoc. Ale chceme to robiť trošku inak, podporou podnikateľov, ktorí dávajú prácu. Keď je 350-tisícová armáda nezamestnaných na Slovensku, musíme aktívne vstúpiť do politiky zamestnanosti a využiť všetky možné spôsoby, ktoré máme, vrátane sociálneho fondu zamestnanosti a peniazov z EÚ, aby sme priamo podporili podnikateľov, ktorí dávajú prácu. Naším programom je podporiť strednú vrstvu, aby sa mala lepšie, aby ľudia mali zamestnanie, aby si mladé rodiny mohli zakladať rodiny, mohli mať deti, aby sme sa mohli postarať o starých ľudí na dôchodku, ako aj o nevládnych a invalidov. Aby sme vytvorili širokú strednú vrstvu, aby ubúdalo chudoby a aby sa vytvorila stále širšia a širšia stredná vrstva s vyššími príjmami.
-Ako presne to chcete urobiť?-
My hovoríme, že keď sme v EÚ, tak donesieme Európu na Slovensko. Myslíme tým to, že sa postupne budeme približovať životnou úrovňou štátom vo vyspelej Európe. Na Slovensku sú typické veľké regionálne rozdiely. A tie musíme kompenzovať. Musíme znížiť percento chudoby. Nemôžem sa pozerať na to, že, žiaľ Bohu, aj na Slovensku, aj v Európe v 21. storočí zomierajú deti od hladu. Stáva sa to a to nielen v rómskych komunitách. Štát, ktorý to nevie odstrániť, je slabý štát a je horší ako totalitný. Takže, máme čo robiť v tejto oblasti. A našou cestou k tomu, aby sme zlepšili ten štandard je, že zvýšime zamestnanosť, aby boli postupne vyššie platy, vyššie odvody z tých platov, aby sa zvýšila spotreba, pretože s tým príde aj viac peňazí do štátu. Zaistíme zvýšenie objemu verejných financií, a tak môžeme zlepšiť zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby, dať viacej na kultúru, do športu.. Všetko sa odvíja od ekonomiky.
-Je možné robiť takúto „dobrú ekonomiku“ v čase hospodárskej krízy?-
Je. Vtedy musíte robiť najlepšiu ekonomiku. Keď máte veľa peňazí, tak si môžete dovoliť robiť aj nerentabilné obchody. Ale práve dnes, v takejto situácii treba robiť dobrú ekonomiku. Treba hlavne predvídať, keď sa niečo blíži. Ja som pred dvomi rokmi, keď sa kríza ešte len začínala, varoval v slovenskom parlamente, že sa deje niečo zlé a treba robiť protiopatrenia. Začali sa síce robiť, ale veľmi neskoro. Váhalo sa, čakalo sa. To isté pri plynovej a energetickej kríze. Čakalo sa a potom sme z toho robili veľké závery, ako sme všetko vyriešili. No nič sme nevyriešili, lebo zo všetkých opatrení bola asi jediná pomoc, a to vrátenie DPH zo 60 dní na 30 dní. Iné nejaké konkrétne výsledky pre podnikateľov z tejto oblasti neviem. A my máme práve prichystaný program pre podnikateľov. Zjednodušenie administratívy, navrhujeme aj zjednodušenie platby odvodov a daní. A do budúcnosti treba rozmýšľať aj nad vytvorením úverovej možnosti a flexibility, kolobehu peňazí pri podnikaní.
-Čo tým myslíte?-
Možno založenie niečoho ako bola živnostenská banka za prvej Československej republiky. Samozrejme, v modernejšej podobe. Hlavne aby to bola aktívna pomoc podnikateľom. Tí aj keď môžu vyrábať hodnoty, tak ich nevyrábajú, pretože nemajú casch-flow (hotovosť, pozn. TASR). A tu sa o to nikto nezaujíma, robia sa len prekážky. Niečo je choré, treba spraviť zmeny a prispôsobiť chod štátu podmienkam, ktoré existujú. Je potrebná ochrana zamestnávateľa aj zamestnanca. Ale nie cez odbory. Tie nech sú, nemám nič proti nim, ale najlepšie chráni zamestnanca dobrý zamestnávateľ tým, že mu dá prácu, dobrý plat a zabezpečí ho sociálne, zdravotne atď. Pre zamestnávateľa je zas výhodný dobrý zamestnanec. Všetky skupiny si musia uvedomiť, že keď budú dobre robiť, jedného dňa sa budú mať lepšie. Sú to možno nové termíny, nový prístup na Slovensku, ale všetci na Slovensku si musíme uvedomiť, že tým smerom budeme musieť ísť.
-Súčasťou ekonomiky sú aj dane. Čo hovoríte na rovnú daň?-
Je to také politické klišé. Úplne rovná daň nikde vo svete prakticky neexistuje. Existuje daň vyššia a nižšia. Ale ani na Slovensku nie je rovná daň, pretože to by muselo byť všetko iba 19 percent a nesmeli by byť žiadne výnimky. Ak sú, tak už nie je rovná daň. My sme za to, aby sa daň znižovala, pretože je dokázané, že keď sú dane nižšie, platí sa poctivejšie. Máme skúsenosť z minulosti, že keď bola 40-percentná daň, tak sa klamalo a do kasy sa dostalo oveľa menej peňazí ako potom, keď sa dane znížili. Čiže, sme za nižšie dane, ale sme tiež za zvýšenie výroby, produktivity práce, pretože keď sa viac vyrobí, tak aj odvediete viac a to aj pri rovnakej výške daní.
-Chystáte nejaké zmeny aj v dôchodkovom systéme?-
Myšlienka dôchodkového systému je dobrá. Dvojpilierový systém by mal zostať, ale musí sa v ňom upraviť nastavenie prvého piliera. Treba určiť, kedy prestane byť prvý pilier zásluhový. Predsa nemôže byť zásluhový aj prvý, aj druhý pilier. Dvaja 70-roční ľudia majú približne rovnakú spotrebu, čiže v prvom pilieri dostanú všetci rovnakú sumu. A druhý pilier bude o tom, čo ste si za života našetrili, čiže bude zásluhový. A ak bol niekto šikovný, robil, veľa si odvádzal, tak bude mať vyššiu penziu. Kto odvádzal menej, tak bude mať nižšiu. Treba teda spraviť poriadok s prvým pilierom a niektoré zmeny treba urobiť aj v druhom pilieri. Tie, čo boli teraz, neboli všetky dobré, pretože niektoré z nich nedovoľovali spoločnostiam rizikovejšie a dlhodobejšie investovať. A to im povoliť treba, ale samozrejme, musí byť zabezpečená aj dostatočná kontrola štátu, aby ľudia neprišli o svoje úspory.
-Posuňme sa ďalej. Ste lekár, ako vnímate situáciu v slovenskom zdravotníctve?-
Naše zdravotníctvo je ešte stále choré. Technologicky sa zlepšilo, ale systém zostal ešte socialistický. Keby ste si zobrali moju koncepciu z roku 2000, ktorú som pripravil na zmenu systému zdravotníctva na Slovensku, tak ju môžete pokojne aplikovať. Čo to znamená? Stratili sme desať rokov a možno viac.
-Aké zmeny teda AZEN navrhuje?-
Treba urobiť systémové kroky, ktoré sa bála urobiť každá vláda. Bude potrebné zaistiť viaczdrojové financovanie. V programe máme dve zásadné veci, a síce zabezpečiť, aby deti do päť rokov a starí ľudia nad 70 rokov nemuseli doplácať na žiadny liek ani na žiadny zdravotnícky úkon. A ako manažér zdravotníctva garantujem aj to, že nebudú nezmyselné dlhé čakacie doby na vyšetrenia a operácie, ktoré je potrebné spraviť, ako napríklad operácie srdca či výmeny kĺbov. Ľudia sa dnes totiž často pre zlý systém nedožijú vlastnej operácie.
-Ako sa to dá zaručiť?-
Zaistením peňazí do zdravotníctva, tie tam totiž nemáme, a kontrolou ich tokov.
-Do zdravotníctva v súčasnosti neputujú financie?-
Putujú, ale zvláštnym systémom. Putuje ich málo. A potom nie je kontrola, nie sú informačné systémy, príliš sa plytvá. Často sa opakujú rovnaké vyšetrenia, predpisujú sa zbytočne lieky. Dnes, rovnako ako za socializmu, majú ľudia doma v kredencoch lieky len s tým rozdielom, že vtedy stáli 100 korún a dnes stoja 100 eur. No a je tu tiež otázka personálna, otázka odmeňovania. Všetko so všetkým súvisí. Doteraz boli v zdravotníctve urobené iba čiastkové zmeny, ale nikto sa neodvážil urobiť kompletnú reformu zdravotníctva. Tu sa stále ešte po 20 rokoch mieša socializmus s trhovou ekonomikou.
-Vráťme sa ešte trochu do minulosti. Donedávna ste boli členom vládnej koalície. Pred necelým mesiacom ste na programovej konferencii AZEN-u vystúpili proti premiérovi a vyhlásili ste, že by mal podať demisiu. Prečo ste takto nevystupovali aj v čase vašej účasti v koalícii, ak s konaním predsedu vlády nesúhlasíte? Vtedy vám jeho konanie neprekážalo?-
Ja som vystupoval stále kriticky. V roku 2007 premiér Fico prišiel na Koaličnú radu s návrhom, že euro prijmeme až po voľbách 2010 a bol som to ja, čo to ostro kritizoval a až potom sa pridali moji kolegovia. Hovoril som, že ak to neprijmeme v roku 2009, tak to tak skoro nebude. A mal som pravdu a bolo dobre, že premiér potom ustúpil.
-Ale nikdy ste nežiadali jeho demisiu...-
To nebol útok na premiéra, ale na poriadok. On je zaň vo vláde zodpovedný, tak ho mal urobiť. Bola to reakcia na vyjadrenia politikov, ktorí sú predsedovia koaličných strán. Jeden sa vyjadril o korupcii, druhý o pozemkoch v Tatrách, o vraždách. Boli to vyjadrenia, ktoré značne poškodzovali dobré meno Slovenska, a preto som povedal, že premiér ako jediný môže podať demisiu, aby vládu rozpustil a môže pokojne zostať na čele vlády a takáto vláda by mohla byť úradnícka. Bolo by to morálne gesto. Lebo tie všetky vyjadrenia cez médiá značne poškodili Slovensko. Už sme boli v izolácii a ja sa do nej nechcem vrátiť.
-Dlhé roky ste boli členom ĽS-HZDS a obhajovali ste aj konanie vášho niekdajšieho šéfa Vladimíra Mečiara. Zo strany vás ale napokon vylúčili, pričom celú vec inicioval práve on. Neľutujete dnes, že ste kedysi obhajovali človeka, ktorý vás nechal vylúčiť a tvrdil, že je to za viaceré vaše „prešľapy“ vrátane kauzy "igelitiek"?-
Absolútne mi nie je ľúto, že som robil pre stranu, v ktorej som predtým bol. Nerobil som to pre jednotlivcov a je to pre mňa už história. Nikdy viac sa k tomu už nebudem vyjadrovať.
-Ako teda Mečiara vnímate dnes?-
Nevnímam.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona