Aktuálne správy Späť na správy
Geológia: Novú aktivitu islandskej sopky zachytil aj satelit Envisat
Friday 07 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Paríž/Darmstadt 7. mája (TASR) – Európska kozmická agentúra (ESA) uverejnila snímku oblaku z nových erupcií islandskej sopky Eyjafjallajökull, ktorú získal jej satelit Envisat.
Snímka z optického zobrazovača MERIS (Medium Resolution Imaging Spectrometer, Zobrazovací spektrometer so stredným rozlíšením) na palube Envisatu zachytáva približne 1600 kilometrov široký oblak popola a pary nad Atlantickým oceánom.
Sopka sa na snímke zo 6. mája nachádza pod bielymi bežnými oblakmi vľavo od stredu, s ktorými zreteľne kontrastuje hnedastý oblak z erupcie. Ten najprv smeruje na východ a následne sa skrúca na juho-juhovýchod.
Eyjafjallajökull je čosi vyše 1,5 kilometra vysoká sopka neďaleko južného pobrežia Islandu, ktorú pokrýva ľadová čiapočka. Kráter sopky má priemere takmer štyri kilometre. Vybuchla 20. marca a popol, ktorý vychrlila, spôsobil obmedzenia leteckej dopravy v Európe. Predtým vybuchla v roku 1821 a jej aktivita trvala do roku 1823.
Sopka tento týždeň obnovila aktivitu, čo opäť vyvolalo poplach v civilnom letectve. Príslušné úrady tentoraz sledujú polohu a rozmery oblaku popola a pary a prevládajúci smer vetrov nad Atlantikom ešte dôkladnejšie, aby sa vyhli obvineniam, že v niektorých oblastiach počas skoršieho poplachu zastavili lety zbytočne.
V súvislosti s oblakom popola z obnovenej činnosti Eyjafjallajökullu sa ako najzraniteľnejšie javia Írsko, Severné Írsko a Škótsko, ktoré ležia približne 1500 kilometrov juhovýchodne. Niektoré lety do a z týchto destinácií už tento týždeň zrušili.
Zdroj: Komuniké European Space Agency zo 7. mája 2010
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona