Aktuálne správy Späť na správy
P. CSÁKY: Srbsko predbehlo Slovensko pri riešení menšinovej problematiky
Thursday 06 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 6. mája (TASR) - Srbsko a Rumunsko v súčasnosti predbehlo Slovenskú republiku, čo sa týka riešenia menšinovej problematiky. Na dnešnej tlačovej konferencii to po stretnutí s predsedom Zväzu Maďarov vo Vojvodine Istvánom Pásztorom vyhlásil šéf SMK Pál Csáky.
Narážal pritom na zákon o menšinách, ktorý srbský parlament prijal v auguste minulého roka, pričom na jeho základe sa začnú kreovať národnostné parlamenty menšín žijúcich vo Vojvodine. Tento legislatívny predpis garantuje kultúrnu autonómiu aj Slovákom v Srbsku. Csáky dodal, že začiatkom júna pravdepodobne navštívi centrálu SMK aj zástupca Maďarov v Rumunsku, s ktorým bude hovoriť na túto istú tému.
Pásztor poukázal na to, že v predchádzajúcich rokoch sa v rámci srbskej legislatívy podarilo dosiahnuť značné pokroky, pričom schválený menšinový zákon môže slúžiť ako príklad pre celý stredoeurópsky región. "Tieto skúsenosti môžu byť užitočné nielen pre SMK, ale aj pre slovenskú politiku," dodal.
Právna norma umožňuje, aby si menšina priamou voľbou zvolila svoju národnostnú radu v rámci menšinových samospráv. Voľby sa uskutočnia 6. júna tohto roka. Maďari vo Vojvodine si tak vytvoria 35-členný verejný výbor, ktorý bude vykonávať kompetencie v oblasti školstva, kultúry, používaní jazyka v úradnom styku, v oblasti informatizácie a médií. Schválenie vzdelávacích programov alebo učebníc pre menšiny tak napríklad nebude možné bez súhlasu tejto rady. Rovnako to bude v prípade vymenovania riaditeľov škôl a členov školských rád. Menšiny majú tiež právo založiť nejakú kultúrnu inštitúciu, ktorú bude financovať štát.
Zákon podľa Pásztora neoslabuje multietnické Srbsko, ale ho posilňuje, lebo nepodporuje vnútorné napätia. "Dostali sme kompetencie, ktoré znamenajú aj zodpovednosť," upozornil s tým, že maďarská menšina nebola nikdy destabilizujúcim prvkom, pričom bola vždy spolu so srbskou vládou partnerom európskej politiky.
SMK sa inšpirovala pri príprave zákona o menšinách v SR z maďarského, ktorý platí od roku 1992. "Musím uznať, že srbský zákon je lepší, silnejší vzhľadom na to, že bol prijatý neskôr," dodal Csáky s tým, že pozitívne prvky do svojho návrhu zapracujú.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona