Aktuálne správy Späť na správy
RETRO: Predstavy o povolebnej koalícii šesť týždňov pred voľbami 2006
Thursday 06 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 6. mája (TASR) – Úvahy o možnostiach vytvorenia budúcej vládnej koalície boli v médiách horúcou témou aj v období šesť týždňov pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konali 17. júna 2006. V rámci cyklu Retro, ktorý bude vychádzať s týždennou periodicitou až do tohtoročných parlamentných volieb, TASR prináša originálne znenie vyjadrení rôznych aktérov predvolebnej súťaže z obdobia pred štyrmi rokmi.
Pätica správ z archívu TASR dokumentujúca vyjadrenia politikov z roku 2006 o ich zámeroch ohľadom vytvorenia novej vlády je doplnená dvoma zahraničnými reakciami na predvolebný vývoj na Slovensku a prieskumom verejnej mienky, ktorý mapuje preferencie voličov v období vrcholiacej predvolebnej kampane v roku 2006.
Podľa oficiálnych výsledkov parlamentných volieb v roku 2006 získal napokon Smer-SD 29,14 percenta hlasov, SDKÚ-DS 18,35 percenta a SNS 11,73 percenta. SMK odovzdalo svoj hlas 11,68 percenta voličov, ĽS-HZDS 8,79 percenta a KDH 8,31 percenta. Smer-SD tak získal v 150-člennom parlamente 50 kresiel, SDKÚ-DS 31, SNS a SMK po 20, ĽS-HZDS 15 a KDH 14 kresiel. Vládnu koalíciu vytvoril Smer-SD so Slovenskou národnou stranou a ĽS-HZDS.
Komárno 13. mája 2006 (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) nemá záujem pôsobiť v budúcej vláde za každú cenu, uviedol po dnešnom kongrese SMK v Komárne predseda strany Béla Bugár. "Musíme vedieť, aké konkrétne osoby z iných strán budú pôsobiť v budúcej vláde, aké je ich finančné pozadie," konštatoval. "Ak sa výrazne nezmenia preferencie, jedna zo strán Smer, HZDS, bude musieť byť vo vláde," povedal. Za úspech SMK bude Bugár považovať získanie voličských hlasov nad desať percent.
Bratislava 14. mája 2006 (TASR) - V budúcej vláde by podľa predsedu SNS Jána Slotu nemala v žiadnom prípade byť Strana maďarskej koalície a Komunistická strana Slovenska. Optimálny koaličný partner je pre SNS podľa Slotu Smer - sociálna demokracia. "Už aj premiér sa vyjadril, že strany založené na etnickom princípe nemajú budúcnosť," vyhlásil dnes Slota v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Z povolebnej spolupráce nevylúčil šéf národniarov ani predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. "V HZDS je veľa správnych ľudí, s ktorými si viem predstaviť byť vo vláde, a keby to bolo potrebné, tak aj s Mečiarom," dodal Slota.
Bratislava 14. mája 2006 (TASR) - Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar je podľa poslanca NR SR za KDH Júliusa Brocku nedôveryhodný partner a preto sa hnutie nedostane do vlády, ktorá vznikne po júnových voľbách. "Treba dávať pozor na to, čo hovorí, lebo jeho činy hovoria o niečom inom," povedal dnes Brocka v diskusnej relácii TV JOJ Sedmička. V čase Mečiarovho vládnutia sa podľa neho stali skutky, "ktoré nemajú obdobu v demokratických štátoch". "Nielenže vo svojej funkcii zabránil ich vyšetreniu, ale dokonca páchateľov pred došetrením amnestoval," dodal.
Dubnica nad Váhom 14. mája 2006 (TASR) - Predseda Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) Vladimír Mečiar je presvedčený, že súčasná vládna koalícia sa už po júnových parlamentných voľbách nezopakuje. Skonštatoval to na dnešnej tlačovej konferencii v Dubnici nad Váhom. V súčasnosti sa na symbolickom politickom bojisku podľa neho bijú dvaja kohúti - Smer-SD a SDKÚ-DS, čo môže byť výhodou pre tretieho, teda ĽS-HZDS. Z koaličnej povolebnej spolupráce jeho strana vylúčila KDH a KSS, ktorá sa, ako povedal Mečiar, do parlamentu nedostane.
Bratislava 14. mája 2006 (TASR) - V prípade, že by po júnových voľbách bola pre koaličný potenciál ĽS-HZDS jednoznačným problémom osoba jej predsedu Vladimíra Mečiara, poslanec ĽS-HZDS Tibor Mikuš verí, že líder strany by prijal adekvátne rozhodnutie. "Ja som presvedčený, že pán predseda, ak by takto stála otázka, by prijal rozhodnutie, ktoré by bolo na prospech aj Slovenska, aj ĽS-HZDS." Mikuš to uviedol v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. O takejto otázke vo vzťahu k predsedovi sa však podľa neho v ĽS-HZDS zatiaľ nehovorí.
Viedeň 10. mája 2006 (TASR) - Podľa volebných programov politických strán na Slovensku možno očakávať v predvolebnom boji tvrdú konfrontáciu medzi vládnucou Slovenskou demokratickou a kresťanskou úniou (SDKÚ) premiéra Mikuláša Dzurindu a opozičným ľavicovo orientovaným Smerom. Strany dávajú súčasne najavo, že cestu do koaličnej vlády si nemienia zahatať radikálnymi alebo príliš konkrétnymi požiadavkami, píše v dnešnej analýze venovanej aktuálnej vnútropolitickej situácii na Slovensku rakúska tlačová agentúra APA.
Londýn/Bratislava 10. mája 2006 (TASR) - Očakávaná nízka účasť na júnových voľbách na Slovensku by značne pomohla stranám stredopravej koalície premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorých stúpenci sú disciplinovanejšími voličmi, píše v dnes publikovanej analýze britská tlačová agentúra Reuters. Pripomína, že v prieskumoch verejnej mienky vedie ľavicová strana Smer s podporou okolo 33 percent voličov, čo je asi o tri percentá pred spojenou podporou troch stredopravých strán spojených s Dzurindom.
Bratislava 10. mája 2006 (TASR) - Ak by sa konali parlamentné voľby koncom apríla, ich víťazom by sa stala strana Smer-SD, ktorej by dalo svoj hlas 35,8 percenta voličov. Druhá by skončila ĽS-HZDS s 10,1 percentami pred SDKÚ-DS, ktorú by volilo 10 percent voličov. K volebným urnám by prišlo takmer 72 percent rozhodnutých oprávnených voličov, ktorí by si vybrali niektorú z 21 kandidujúcich strán. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1046 respondentov uskutočnila od 18. apríla do 2. mája agentúra DICIO. Do parlamentných kresiel by ešte zasadli aj zástupcovia Slobodného fóra, ktoré by získalo 9,8 percenta hlasov. Nasleduje SMK s 8,8 percentami, KDH by volilo 7,8 a SNS sedem percent voličov. Pred bránami Národnej rady SR by zostalo ANO, ktoré by volilo 3,8 percenta ľudí. KSS by získala tri percentá a HZD 2,1 percenta hlasov. Iné kandidujúce strany by volilo 1,8 percenta voličov. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 18,5 percenta ľudí ešte nevie, koho by volili, respektíve či by sa zúčastnili na hlasovaní. Koncom apríla by nešlo voliť 9,6 percenta občanov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona