Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EÚ: EK a EP chce spoločne vytvoriť etický kódex i register lobistických skupín

Brusel 6. mája (TASR) - Európska komisia a Európsky parlament dnes obnovili rokovania s cieľom zavedenia spoločného registra a etického kódexu pre lobistické skupiny.

Proces sa znovu rozbehne z iniciatívy podpredsedu EK Maroša Šefčoviča a europoslankyne Diany Wallisovej (ALDE), vedúcej parlamentnej delegácie, ktorej členmi sú ešte Carlo Casini (EPP), Jo Leinen (S&D) a Isabelle Durantová (Greens-EFA). Pracovná skupina, ustanovená ešte počas mandátu predchádzajúceho Európskeho parlamentu a Európskej komisie, tak obnovila svoju činnosť s cieľom čo najrýchlejšie ukončiť rokovania o spoločnom registri lobistických skupín.

"Sme veľmi spokojní s pokrokom dosiahnutým s registrom zavedeným Európskou komisiou v roku 2008. Asi 2700 organizácií sa už zaregistrovalo," vyhlásil komisár Šefčovič. "Teraz však chceme posunúť túto záležitosť na ďalšiu úroveň, a to prostredníctvom zavedenia registra v spolupráci s Európskym parlamentom. V nasledujúcich mesiacoch sa teším na hodnotnú diskusiu s pani Wallisovou a jej tímom."

"Je zrejmé, že je v záujme európskych občanov, aby sme spoločne dosiahli čo najtransparentnejší systém, a aby sme mali čo najkompletnejšie informácie o lobistoch, ktorí sa snažia ovplyvniť rozhodovanie európskych inštitúcií. Parlament je rád, že rokovania o zavedení spoločného registra boli obnovené," povedala Diana Wallisová, podpredsedníčka Európskeho parlamentu.

Vďaka spusteniu registra zástupcov záujmových skupín v júni 2008, transparentnosť a prístup občanov k informáciám o organizáciách aktívnych v oblasti obhajovania špecifických záujmov dosiahli želanú úroveň.

Pracovná skupina sa stretla dnes s cieľom zosumarizovať pokrok uskutočnený minulý rok, pred voľbami do Európskeho parlamentu. Ide napríklad o spoločné stanovisko z 22. apríla 2009 (stanovenie hlavnej línie pre spoločný register a spoločný etický kódex) sumarizujúce prvky, v ktorých obe inštitúcie dosiahli dohodu. Následne bolo jedným z najdôležitejších krokov publikovanie hodnotiacej správy Európskej komisie v októbri minulého roku. V nasledujúcej etape sa bude práca orientovať na administratívne a technické otázky, ako je napríklad systém sťažností a sankcií.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt