Aktuálne správy Späť na správy
Technológie: Videokamera s unikátnym zaostrovaním
Thursday 06 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Toronto 6. mája (TASR) – Prevrat v konštrukcii videokamier prináša typ Omni-focus, ktorý umožňuje súbežné zaostrenie na blízke i vzdialené objekty.
Omni-focus vynašiel a vývoj vedie Keigo Iizuka z Torontskej univerzity v Kanade. Kamera využíva úplne nový princíp mapovania vzdialeností, ktorý pri zachovaní vysokého rozlíšenia súbežne automaticky zaostruje obrazy v blízkom i vzdialenom poli v reálnom čase.
To je voči terajším videokamerám bezprecedentný pokrok, ktorého cenu netreba osobitne rozvádzať. Rozsah využitia je obrovský – napríklad v priemyselnej výrobe, medicíne, armáde a iných bezpečnostných zložkách, a samozrejme aj na trhu pre bežných spotrebiteľov.
„Intenzita bodového svetelného zdroja klesá s druhou mocninou vzdialenosti, z ktorej sa predmetné svetlo šíri. Táto zmena sa prejavila ako dosť veľká, aby s vysokým rozlíšením ponúkala mapovanie hĺbky. Navyše pomocou dvoch bodových zdrojov v rozličných vzdialenostiach možno určiť vzdialenosť objektu, nehľadiac na to, akú textúru má jeho povrch,„ vysvetlil Keigo Iizuka.
Tento princíp použil pri vynáleze inovatívnej kamery pre mapovanie vzdialeností Divcam (Divergence-ratio Axi-vision Camera), ktorá je kľúčovou súčasťou Omni-cam.
Omni-cam popri integrovanej Divcam zahŕňa sadu farebných videokamier, z ktorých je každá zaostrená na inú vzdialenosť. Divcam v reálnom čase mapuje vzdialenosť každého pixelu (obrazového prvku) na scéne. Špeciálny softvér, ktorým prispel David Wilkes z kanadskej firmy Wilkes Associates, partnera projektu Omni-cam, potom na základe týchto informácií o vzdialenosti vyberie jednotlivé pixely zo súboru výstupov farebných videokamier a vytvorí konečný „omnizaostrený„ obraz.
Omni-cam tak zaostruje na všetky jednotlivé alebo skupinové objekty na scéne, či už sú blízko, alebo ďaleko, a to bez pohybov optiky kamery, ako sa to deje v dnešných typoch. Už to by bola podľa Davida Wilkesa veľká vec. Tým to sa to však ešte nekončí: vysoké rozlíšenie, mapovanie vzdialeností, činnosť v reálnom čase, jednoduchosť, kompaktnosť, nízka hmotnosť a teda ľahká prenosnosť, ako aj podľa aktuálnych kvalifikovaných odhadov nízke výrobné náklady, robia z Omni-cam výrobok, ktorý určite stojí za pozornosť.
Kamera je ešte stále predmetom výskumu a vývoja. Keigo Iizuka sa však už vážne zamýšľa nad jej prvými využitiami v televíznej technike, kde napríklad pri prenosoch z koncertov umožní súbežný záber na speváka i jeho sprievodnú skupinu. A v medicínskej technike, kde chirurg napríklad pri laparoskopii zaiste ocení ostrý záber celého operačného poľa.
Zdroj: Komuniké University of Toronto zo 4.5.2010
(spolupracovník TASR Zdeněk Urban) juh
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona