Aktuálne správy Späť na správy
Martonyi: Jazykový zákon protirečí princípom EÚ a slovenskej ústave
Thursday 06 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Budapešť 6. mája (TASR) – Slovenský jazykový zákon protirečí právnym princípom Európskej únie aj slovenskej ústave, preto je potrebná buď úprava jej jednotlivých ustanovení, alebo zrušenie zákona. Povedal to dnes v relácii maďarskej komerčnej rozhlasovej stanice InfoRádió Aréna budúci maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi.
Podľa jeho slov obmedzovanie práva na používanie jazyka je obmedzovaním jedného zo základných ľudských práv.
„Jediným uspokojivým riešením by bolo, keby tieto nariadenia nejakým spôsobom zmizli zo slovenského právneho systému,“ povedal budúci šéf diplomacie a dodal, že by situáciu vyriešilo aj prijatie menšinového zákona, ktorý by zaručil práva na používanie jazyka.
Síce samotný slovenský jazykový zákon nemožno predložiť Európskemu súdu, ak by však v súvislosti s ním udelili pokutu nejakej inštitúcii, je možné, že sa prípad dostane pred súd, v tom prípade už súd bude musieť zaujať stanovisko o tom, či sankcia je v súlade s európskymi normami, konštatoval.
Na margo slovensko-maďarských vzťahov povedal, že sú potrebné jasné a rozhodné postoje, čo však neznamená grobianstvo. Podľa Martonyiho vodcovia jednej zo strán vládnej koalície na Slovensku majú často neprijateľné vyhlásenia, maďarská vláda nebude reagovať podobným štýlom. „Nikdy sa neznížime pod určitú úroveň, dodržíme základné pravidlá slušnosti,“ zdôraznil.
Budúci minister podčiarkol, že jedným z jeho hlavných cieľov bude posilniť spoluprácu stredoeurópskeho regiónu, v prvom rade spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky. Tú totiž socialistická vláda v ostatných ôsmich rokoch podľa jeho názoru zanedbala. Ako príklad uviedol, že expremiér Ferenc Gyurcsány odmietol rokovať s poľským prezidentom počas jeho návštevy v Maďarsku.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona