Aktuálne správy Späť na správy
KULTÚRA: V SNM je najväčšia výstava Anderleho bábok
Thursday 03 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 3. decembra (TASR) – Slovenské národné múzeum (SNM) vo svojej sídelnej budove v Bratislave pripravilo najväčšiu výstavu bábok zo zbierky významného bábkara Antona Anderleho pod názvom S drôtom v hlave.
"Výstava je väčšia, než mal Anderle v zahraničí. Obsahuje takmer 300 bábok, čo je asi tretina z jeho zbierky," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii autor výstavy a bábkarov blízky spolupracovník Juraj Hamar.
Expozícia o tradičnom ľudovom bábkovom divadle obsahuje marionetové, maňuškové a trikové bábky od najvýznamnejších slovenských a českých tvorcov. Sú rôznej veľkosti od drobných po vyše metrové, od najznámejšieho Gašparka cez širokú škálu rozprávkových a iných postáv až po kone a ďalšie zvieratá. Nechýbajú ani čerti s peklom a kostlivcami. Dielňa so zverákmi a náradím dáva nazrieť do zákulisia výroby a opráv bábok, čo majster Anderle často robieval. Okrem ústrednej bábkovej scény na viacerých miestach sú prenosné rodinné divadielka s javiskovým obsadením bábok i kulisami, divadelnými dekoráciami a rekvizitami. Na stenách sú opony - veľkoplošné maľované obrazy prevažne s prírodnou tematikou. Výstavu spestrujú videoprojekcie dokumentárnych filmov, dobové fotografie a množstvo informačného textu.
Podľa riaditeľky Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň Heleny Ferencovej patrí Anderle medzi významných šíriteľov slovenskej kultúry, ktorého uznávali na celom svete. Bol výnimočnou osobnosťou v tejto oblasti a má veľkú zásluhu na jej udržiavaní a obnove, ktorej sa naplno venoval po roku 1989. Dovtedy vytvoril unikátnu súkromnú zbierku bábok a tematického materiálu. Často hrával vlastné hry v rôznych krajinách a patril k najznámejším ľudovým bábkovým divadlám v Európe. Naposledy bol populárny jeho artistický program Najmenší cirkus na svete, s ktorým precestoval tri kontinenty. "Bývalý režim v 50. rokoch minulého storočia túto kultúru rodinných divadiel zlikvidoval. Zmizlo množstvo hmotného majetku a tradíciu zachránil tento veľký človek, o ktorom je výstava," zhodnotila Anderleho celoživotné zásluhy Ferencová.
"Pred 90 rokmi začala hrať bábkové divadlo Anderleho stará mama, pokračoval v tom jeho otec a Anton ako trojročný sedával za javiskom. O rok vedel viaceré hry naspamäť, keď ešte nevedel čítať ani písať," prezradil Hamar, ktorý od roku 1987 desať rokov s Anderlem a jeho bábkovým divadlom kočoval po talianskych a iných mestách.
Anton Anderle bol predstaviteľ tretej generácie slávnych bábkarov z Radvane, zomrel vlani vo veku nedožitých 64 rokov. Pôsobil v Banskej Bystrici, ako pokračovateľ rodinnej marionetovej tradície a hrával tradičný repertoár kočovných bábkarov. Na výstave, ktorá potrvá do 28. marca 2010, budú divadelné hry. Prvá sa uskutoční 5. decembra v podaní budmerického bábkového divadla Teátro Neline. Ďalšie sú plánované na 13. a 20. decembra.
"Naše oddelenie múzejnej pedagogiky pripravuje vzdelávacie programy počas tejto výstavy," dodal generálny riaditeľ SNM Branislav Rezník.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona