Aktuálne správy Späť na správy
Kozmonautika: Jahodový vesmír
Tuesday 04 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
West Lafayette 4. mája (TASR) – Špecifická odroda jahôd sa môže stať plodinou pre kozmické lode počas diaľkových letov a kozmické stanice na orbite či telesách.
V časopise Advances in Space Research to online oznámili Cary Mitchell, Gioia Massaová a Judith Santiniová z Purdueovej univerzity vo West Lafayette (štát Indiana, USA).
Prví dvaja robili experimenty s radom odrôd jahôd. Jedna z nich, Seascape, napokon splnila tvrdé kritéria NASA, najmä na prácnosť pestovania a spotrebu energie.
„Pokúšali sme sa pestovať naše rastliny s minimalizovanými vstupmi. Tieto jahody rastú pri kratších obdobiach osvetlenia, ako sme si pôvodne mysleli, no stále dávajú viac-menej rovnakú úrodu,“ povedala Gioia Massaová.
Kvitnutie jahôd Seascape nie je citlivé na dĺžku dostupného denného svetla. Ukázali to pokusy na jednej strane s až 20-hodinovým svetlom a na druhej iba s 10-hodinovým. Kratšie osvetlenie sa síce prejavilo menším počtom plodov, no zasa každá bobuľa bola o to väčšia, takže celkový objem úrody sa voči dlhšiemu osvetleniu prakticky nezmenil.
„Doslova som užasol, že aj s na svetlo málo citlivou odrodou sme získali v zásade rovnaké množstvo ovocia pri polovičnom svetle,“ povedal Cary Mitchell.
Jahody sú všeobecne pomerne malé rastliny, čo vyhovuje požiadavkám NASA na hmotnosť a objem. V prípade odrody Seascape sa navyše zistili dostatočne nízke nároky na prácu pri pestovaní, keďže rodí menší počet, avšak väčších plodov – astronauti totiž budú musieť každý kvet opeľovať a každý plod zbierať ručne. Menšie svetelné nároky znamenajú nižšiu spotrebu energie – jednak pre samotné lampy, jednak pre systémy odvádzajúce teplo lámp.
„Zohľadňujeme celý systém, pestovanie potravinových plodín, ich jedálenskú prípravu, aj likvidáciu odpadu. Jahody sa ľahko pripravujú a je z nich málo odpadu,“ povedala Gioia Massaová. Odroda Seascape navyše podľa nej nie je príliš cyklická, rodila počas celého obdobia pokusov, čo znamenalo šesť mesiacov po začiatku kvitnutia.
Cary Mitchell sa domnieva, že prvé vesmírne plodiny budú súčasťou „stroja na šalát“. Má to byť malá rastová jednotka, určená na pestovanie čerstvých príloh k bežným konzervovaným jedlám astronautov. Uvažuje sa o hlávkovom šaláte, reďkovkách a rajčinách. Jahody môžu byť jediným ovocím v tomto počiatočnom výbere. „Cieľom je doplniť ľudskú stravu čímsi, na čo sa posádka bude môcť tešiť. Čerstvé jahody to určite spĺňajú,“ povedal Cary Mitchell.
Štatistická analytička Judith Santiniová v jeho tíme spracovávala výsledky testov. Cary Mitchell s Gioiou Massaovou teraz plánujú vyskúšať pri pestovaní jahôd Seascape osvetlenie poskytované LED diódami, hydropóniu a rôzne teplotné intervaly.
Zdroj: Komuniké Purdue University z 3.5.2010
(spolupracovník TASR Zdeněk Urban) juh
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona