Aktuálne správy Späť na správy
Prieskum: Poľské prezidentské voľby by vyhral Komorowski už v prvom kole
Tuesday 04 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Varšava 4. mája (TASR) - Júnové prezidentské voľby v Poľsku by vyhral už v prvom kole úradujúci prezident Bronislaw Komorowski.
Predsedu parlamentu podporuje 56 percent Poliakov, vyplýva z prieskumu verejnej mienky agentúry ARC.
Jaroslaw Kaczynski, brat tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczynského a predseda opozičnej strany, by mal podporu 29 percent, zatiaľ čo ostatní kandidáti nezískali ani šesť percent.
Prieskum, ktorý sa uskutočnil na vzorke 506 respondentov, je už druhý, čo naznačuje, že Komorowski by zvíťazil už v prvom kole.
Iný prieskum verejnej mienky, ktorý dnes odvysielala televízia TVN24, ukázal, že voľby by išli do druhého kola a v ňom by Komorowski Kaczynského porazil.
Poliaci budú voliť svojho prezidenta 20. júna. Ak nikto nezíska absolútnu väčšinu, o dva týždne neskôr sa uskutoční druhé kolo.
Napriek tomu, že premiér a jeho vláda držia v rukách väčšinu moci, prezident má právo vetovať zákony a tiež rozhodovať v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
Zdroj: Reuters
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona