Aktuálne správy Späť na správy
L. SZIGETI: Reforma bola šitá horúcou ihlou, učebnice chýbajú dodnes
Tuesday 04 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 4. mája (TASR) - Reforma školstva bola šitá horúcou ihlou, kladne hodnotiť sa dá len množstvo prijatých legislatívnych noriem, nie ich kvalita. Takto zhodnotil prácu Ministerstva školstva (MŠ) SR jeho bývalý šéf László Szigeti (SMK).
Podľa jeho slov zaostávame v reforme najmä v oblasti obsahovej. Pripomenul, že ju kritizuje tak laická, ako aj odborná verejnosť a dodnes chýbajú niektoré učebnice a pomôcky. Szigeti rovnako kritizoval aj zákon o odbornom vzdelávaní. Uviedol, že bez štátnych peňazí sa odborné školstvo zreformovať nedá. „Nie je dobre, že máme neštátny fond odborného vzdelávania, myslím si, že treba štátny fond, pretože ak štát neprispeje s peniazmi, tak z toho nebude nič,“ skonštatoval.
Zmenu by podľa jeho slov potreboval aj zákon o pedagogických a nepedagogických zamestnancoch. Jeho prijatie síce Szigeti privítal, považuje ho však za málo motivujúci.
Podľa bývalého ministra školstva treba znížiť v triedach počet detí. Pripomenul, že ministerstvo síce v novom školstvom zákone zakotvilo znižovanie počtu žiakov, no zároveň ustanovilo trojročné prechodné obdobie. „Jedným krokom sme zaviedli zníženie počtu žiakov a v druhom sme povedali, že teraz ešte nie, zrejme z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov,“ myslí si Szigeti, ktorému sa nepáči ani práca MŠ SR v oblasti národnostného školstva. „V oblasti národnostného školstva vláda neurobila v podstate nič, okrem toho, že sa permanentne zaoberá úrovňou vyučovania štátneho jazyka a ministerstvo zvýšilo dotáciu na tento jazyk,“ povedal.
V oblasti športu bol podľa bývalého ministra školstva sľub postupného nárastu jeho financovania krásny. „Bohužiaľ, dodnes financovanie športu stagnuje. Je síce pravda, že pre rok 2010 vyskočili údaje, ale je to vlastne dotácia pre futbalový a hokejový štadión,“ vysvetlil Szigeti. Ako ďalej poznamenal, z pohľadu programového vyhlásenia sa nenaplnili vládne predsavzatia o navýšení financií pre oblasť školstva na 5 percent HDP. Sľúbený väčší balík peňazí nedostali ani vysoké školy. "Cieľ bol 1,2 percenta, skutočnosť je taká, že v roku 2010 to má byť 0,94 percenta, takže zaostávame za ambíciou,“ uviedol Szigeti.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona