Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

P. CSÁKY: Menšinová a ľudskoprávna politika v SR sa zhoršila, najmä vďaka SNS

Bratislava 3. mája (TASR) - Podpredsedovi vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušanovi Čaplovičovi a jeho úradu sa počas končiaceho volebného obdobia podľa predsedu SMK Pála Csákyho nepodarilo v menšinovej a ľudskoprávnej politike viac-menej nič dobré. "Skôr sa podarilo zhoršiť relatívne dobrú situáciu, ktorú zdedil v roku 2006," povedal Csáky pre TASR.

Zo zhoršenia situácie v oblasti menšín a ľudských práv neviní iba Čaploviča. "Má to politické súvislosti a mne sa zdá, že je to zlý prínos SNS do národnej politiky. Strana vo verejných diskusiách otvárala stále také témy, ktoré zvyšovali napätie v našej multietnickej spoločnosti a zdá sa, že časť politickej strany Smer, ktorá je nacionálne orientovaná, bola k tomu partnerom. Bohužiaľ, nemôžem to hodnotiť pozitívne," vysvetlil.

Ako dodal, je mu "veľmi ľúto, že pán Robert Fico nedodržal verejný prísľub, že bude osobne garantovať zachovanie aspoň status quo v oblasti menšinovej politiky". Csáky berie do úvahy, že súčasná vláda mala v programe podľa jeho slov "vznešené ideály", ako napríklad vytvorenie Úradu pre menšiny alebo zvýšenie tolerancie voči etnickej spoločnosti, no zdá sa mu, že "sa z toho nerealizovalo nič".

"Ba naopak, prijali napríklad zákon o štátnom jazyku, ktorý vyvolal napätie a nespokojnosť a porušil jazykovú rovnováhu. A to nekonštatujem len ja, ale aj vysoký komisár OBSE Knut Vollebaek. Pán Mikolaj skoro každý mesiac vymýšľal nejaké veci, ktorými dráždil nervy pedagógov a rodičov maďarskej národnosti. V oblasti regionálnej politiky bolo evidentné, že podporu aj zo štátneho rozpočtu, aj z európskych fondov dávajú na základe straníckej príslušnosti, čo považujem za neprijateľné. V oblasti životného prostredia platí to isté," upozornil Csáky. Negatívne hodnotí aj tlačový zákon, ktorý podľa neho ide proti ľudským právam občanov SR a odporuje ústavnému právu na informácie.

Šéf SMK pripomenul, že do portfólia vicepremiéra Čaploviča patrí aj dohľad nad eurofondmi. "Vidíme, že úroveň čerpania eurofondov sa zhoršila, pričom my sme odovzdali aj túto oblasť na dobrej úrovni," poznamenal s tým, že "celkovo sa počas tých štyroch rokov situácia zhoršila".

Líder Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec tvrdí, že pôsobenie Dušana Čaploviča na poste podpredsedu vlády nemôže hodnotiť inak ako kriticky. "Ťažko nájsť niečo, čo on sám inicioval a dosiahol vo svojom rezorte. Mnoho z programového vyhlásenia nenaplnil, vrátane vytvorenia Úradu pre národnostné menšiny. Nepodarilo sa mu ani zlepšenie atmosféry tolerancie v spoločnosti. Tie štyri roky boli aj o stupňovaní slovensko-maďarského napätia a protirómskych nálad," zdôvodnil Oravec, ktorý do istej miery oceňuje iba novelizáciu antidiskriminačného zákona.

Najväčším negatívom podľa neho je, že vicepremiér nepredstavuje to, čo by jeho funkcia reprezentovať mala. "Nie je silným zástancom ľudských práv, má aj veľa iných agend a mám pocit, že žiadnej z nich sa nemal šancu venovať naplno," konštatoval pre TASR Oravec. Tvrdí, že Čaplovič mal zo svojej pozície vystupovať proti porušovaniu ľudských a menšinových práv aj pri niektorých krokoch vlády, ktorej je súčasťou, no neurobil tak.

"Za štyri roky sme nezaznamenali prípad, že by sa vyslovene obul do vlastnej vlády. A tieto štyri roky boli rokmi závažných zásahov do ľudských práv, či už sa budeme baviť o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnicami, o tlačovom zákone a slobode prejavu, alebo o zisku zdravotných poisťovní," zhodnotil Oravec.

Dodal, že v rómskej problematike je to ešte horšie. "Vláda prijala strednodobú koncepciu rozvoja rómskej národnostnej menšiny a skoro nič sa z nej nerealizovalo. Štyri roky vládnutia súčasnej vlády v rómskej problematike znamená roky tápavého, neistého pokračovania toho, čo sa začalo už v minulosti. V prípade mnohých vecí došlo dokonca k zhoršeniu. Boli to len roky planých sľubov," konštatoval. Za "veľké fiasko" označil Oravec aj slovenské predsedníctvo v Dekáde začleňovania rómskej populácie.

"Vedieme elitný klub štátov, ktoré sa snažia riešiť rómsku problematiku, neprišli sme s ničím, čo by malo vplyv na riešenie situácie. V rómskej problematike sa len prešľapuje na mieste," doplnil. V súvislosti s čerpaním eurofondov poznamenal, že "tie sa v dohľadnom čase konečne rozbehnú", no mohlo to byť skôr. "Považujeme to za premrhané obdobie," uzavrel Oravec.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt