Aktuálne správy Späť na správy
VOĽBY10: SaS chce zrovnoprávniť školy, Most-Híd učiť slovenčinu inou metódou
Saturday 01 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 1. mája (TASR) - Zrovnoprávnenie zriaďovateľov škôl a vytvorenie rovnakých pravidiel pre každého z nich je jednou z programových priorít strany Sloboda a solidarita (SaS) v oblasti školstva.
Ako pre TASR povedal tímlíder SaS pre oblasť školstva Ivan Juráš, ústava SR garantuje každému dieťaťu bezplatné vzdelanie a nerobí rozdiel medzi tými, ktorí majú toto vzdelanie deťom poskytnúť. Podľa jeho slov však prax svedčí o opaku. "Súkromní zriaďovatelia a cirkvi majú v mnohých ohľadoch oproti štátnym školám znevýhodnenú pozíciu. Nastáva tak situácia, že štát podporuje vzdelávanie niektorých detí viac ako ostatných," skonštatoval Juráš a v tejto súvislosti dodal, že v SaS navrhujú zjednotiť všetky legislatívne normy v školstve tak, aby žiadny zo zriaďovateľov nebol zvýhodňovaný. Strana podľa Juráša chce tiež sprehľadniť a reformovať financovanie školstva, zvýšiť zodpovednosť zriaďovateľov za kvalitu a efektívnosť práce škôl a v neposlednom rade vytvoriť priestor pre nové a moderné postupy vo vzdelávaní.
"Pedagogické prístupy a koncepcie sú v mnohom na Slovensku stále uviaznuté v polovici minulého storočia. Frontálne vyučovanie a memorovanie látky sú stále bežnou súčasťou vyučovania, napriek tomu, že možnosti v prístupe k informáciám sa za posledné roky dramaticky zmenili," povedal Juráš. SaS preto navrhuje dať školám oveľa viac priestoru pri vytváraní ich školských vzdelávacích programov. "Každá škola bude samozrejme viazaná štátnym vzdelávacím programom, takže žiaci budú musieť dosahovať predpísanú úroveň vedomostí. Ostane však na rozhodnutí školy, aké postupy, učebnice, pomôcky a technológie pri vyučovaní použije," uzavrel.
Most-Híd chce podľa slov vedúcej Školského výboru strany Alžbety Ožvaldovej taký štátny vzdelávací program, "ktorý zostaví a aktualizuje vždy stabilná odborná a apolitická odborná školská komisia".
Vyučovanie slovenského jazyka na menšinových školách chce strana zefektívniť zvýšením komunikácie na úkor ťažkého gramatického učiva. "V rámci národnostného školstva Most-Híd preferuje vyučovanie štátneho jazyka obsahovo novou komunikačnou metódou bez zbytočného memorovania s cieľom naučiť žiaka komunikovať v slovenskom jazyku ako aj ďalšom cudzom jazyku na požadovanej úrovni," povedala Ožvaldová a dodala, že je dôležité vytvoriť vhodné podmienky na rovnoprávne vzdelávanie všetkých občanov SR, t.j. Slovákov a všetkých príslušníkov národnostných menšín vo vlastnom materinskom jazyku.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona