Aktuálne správy Späť na správy
P. DEMEŠ: Je neštandardné, aby bol minister zahraničných vecí nestraník
Thursday 29 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 29. apríla (TASR) - Za neštandardnú označil Pavol Demeš situáciu, aby minister zahraničných vecí nebol členom žiadnej politickej strany. Je presvedčený o tom, že v ďalšom volebnom období sa táto situácia zmení, čím sa zvýši váha budúceho šéfa diplomacie na domácej politickej scéne a taktiež bude môcť účinnejšie prezentovať zahraničnopolitické priority Slovenska.
Pripomenul, že bývalý minister Eduard Kukan bol podpredsedom SDKÚ-DS, čím mal oveľa väčší dosah na to, ako sa jednotliví ústavní činitelia správali v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky. Demeš v tejto funkcii pôsobil v rokoch 1991 až 1992. "Ja som bol síce nezávislý, čo sa po revolúcii môže udiať, ale myslím si, že v štandardnej situácii je potrebné, aby minister mal náležité politické svaly, ktoré mu umožnia presadzovať a obhajovať záujmy v oblasti zahraničnej politiky," ozrejmil. Ako príklad uviedol členské krajiny EÚ, v ktorých šéf diplomacie väčšinou zastáva vysoké postavenie vo vládnucej alebo koaličnej strane. "Málokedy ide o ministra, ktorý by bol nezávislý," dodal.
Politické zaradenie nie je podľa neho nevyhnutné pri veľvyslaneckých postoch. "Väčšinou ide o kariérnych diplomatov. Sú však občas aj ľudia, ktorí sú politickými nominantmi a môžu urobiť veľmi dobrú prácu," poznamenal. V tejto súvislosti poukázal na bývalého ambasádora v USA Martina Bútoru, ktorý pracoval vo Washingtone v rokoch 1999 až 2003. "Išlo o náročné obdobie prístupových rokovaní do NATO a EÚ, keď Bútora zohral ako diplomat mimoriadne dôležitú úlohu," vyhlásil. Zároveň si myslí, že pre mladú krajinu v transformácii ako je SR je oveľa výhodnejšie, aby mala v kľúčových krajinách profesionálnych diplomatov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona