Aktuálne správy Späť na správy
HISTÓRIA: Posledné dni života Adolfa Hitlera sú zahalené tajomstvom
Wednesday 28 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 28. apríla (TASR) – V čase, keď Červená armáda dobýjala Berlín, nemecký ríšsky kancelár a vodca nacistického Nemecka Adolf Hitler spolu so svojou manželkou Evou Braunovou spáchal 30. apríla 1945 v úkryte pod berlínskou ríšskou kanceláriou samovraždu.
V apríli 1945 sa porážka Nemecka stala neodvratnou. Hitler sa stále udržiaval v nádeji, že armády generálov Walthera Wencka a Ferdinanda Schörnera dokážu zastaviť postup Červenej armády na Berlín. Ukázalo sa však, že toho nie sú schopné. Hitler tak definitívne stratil akúkoľvek nádej na zázrak. Dňa 22. apríla 1945 sa rozhodol zostať v bunkri pod dvorom ríšskej kancelárie. Spolu s ním tam bola jeho milenka Eva Braunová, Joseph Goebbels, Martin Bormann, náčelník generálneho štábu Hans Krebs, sekretárky a služobníctvo. Hitler s hrôzou prijal správu o poprave Benita Mussoliniho. Taký koniec bol pre neho neprijateľný. Podľa slov Krebsa, v tom čase "Hitler s veľkými ťažkosťami udržiaval rovnováhu... ľavá ruka ho nepočúvala, a pravá sa neustále triasla... oči Hitlera boli podliate krvou". Predtým, ako sa 29. apríla 1945 zosobášil so svojou milenkou Evou Braunovou, spísal poslednú vôľu. V nej za svojho zástupcu zvolil veľkoadmirála Karla Dönitza, Hermanna Göringa a Heinricha Himmlera vylúčil za "zradu" z nacistickej strany (Göring sa telefonicky opýtal Hitlera, či má prevziať vedenie ríše, Himmler rokoval o kapitulácii so západnými veľmocami).
Posledný deň "führera" prišiel 30. apríla 1945. Hitler požiadal svojho tajomníka Juliusa Schauba, aby spálil všetky dokumenty v trezore, najmä tie, ktoré sa týkajú jeho osobného života. Po obede svojho osobného pobočníka Otta Günscheho poveril úlohou, aby jeho telo a telo jeho manželky po smrti spálil. V zasadacej miestnosti sa Adolf Hitler rozlúčil s M. Bormannom, J. Goebbelsom, H. Krebsom a služobníctvom. Potom všetci, okrem Hitlera a jeho manželky, vyšli na chodbu. Existujú dve verzie ďalšieho vývoja udalostí.
Podľa prvej verzie, založenej na svedectve osobného sluhu vodcu Heinza Lingeho, Adolf Hitler a Eva Braunová vystrelili na seba o 15.30 hod. Keď Linge a Bormann vstúpili do miestnosti, Hitler údajne sedel na pohovke v rohu, na stolíku pred ním ležal revolver a z pravého spánku mu tiekla krv. Mŕtva Eva Braunová, ktorá bola v inom kúte, pustila svoj revolver na podlahu.
Druhá verzia (prijatá takmer všetkými historikmi) znie. Adolf Hitler i Eva Braunová sa otrávili cyankálim (krátko pred tým Hitler, aby preveril jeho účinnosť, otrávil svojho obľúbeného vlčiaka). Na príkaz Bormanna boli obidve mŕtvoly vynesené na dvor, poliate benzínom, spálené a zakopané do zeme. Niekoľko hodín po Hitlerovi spáchal samovraždu aj organizátor nacistickej vojnovej propagandy Joseph Goebbels s manželkou a šiestimi deťmi.
Pravdepodobne sa už nikdy nedočkáme úplného potvrdenia dôkazov o tom, ako Adolf Hitler spáchal samovraždu. Ako najpravdepodobnejší sa javí otrava cyankálim súčasne s výstrelom z jeho pištole do hlavy. Túto verziu potvrdil aj Rochus Misch, Hitlerov osobný strážca, ktorý prežil vojnu.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona