Aktuálne správy Späť na správy
Technológie: Elektrina z tenisiek
Tuesday 27 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Ruston 27. apríla (TASR) – Malý lacný generátor v päte tenisky poháňaný chôdzou dodáva dostatok energie pre mikroelektroniku. Časom azda bude aj dobíjať batérie. Uviedol to online časopis MEMS Investor Journal v článku o novej technológii, ktorú vyvinul Ville Kaajakari z Lousianskej technickej univerzity v Rustone (USA) s kolegami.
MEMS je skratka z angl. Micro Electro Mechanical Systems (mikroelektromechanické systémy), čo sú zariadenia, ktoré kombinujú počítačové čipy s mikrosúčiastkami, ako sú senzory, prevody, prietokové kanály, zrkadlá a aktuátory.
Základom predmetnej technológie sú nové obvody, regulujúce elektrické napätie, ktoré účinne premieňajú piezoelektrický náboj na využiteľnú energiu. Piezoelektrický efekt je generácia elektrického poľa či potenciálu niektorými materiálmi v dôsledku mechanickej deformácie. Zväčša ide o kryštalické alebo keramické látky.
"Táto technológia môže prospieť napríklad turistom, ktorí pri trekingu v nebezpečných oblastiach potrebujú núdzové lokalizačné zariadenia či majáky. Všeobecnejšiu sa ňou dajú napájať prenosné zariadenia bez nehospodárnych batérií," povedal Ville Kaajakari.
Čerpanie energie priamo z prostredia je príťažlivá alternatíva pohonu rôznych elektrických zariadení, no aktuálne technológie neraz poskytujú príkon, ktorý jednoducho pre mnohé zariadenia nestačí. Sčasti to teraz rieši nová technológia Kaajakariovho tímu.
Využíva lacný polymérový menič s pokovanými povrchmi, ktoré umožňujú elektrický kontakt. Na rozdiel od bežných keramických meničov je mäkký a odolný, mechanickými vlastnosťami pripomína bežné výplne športových topánok. Možno ho tak zabudovať do päty tenisky, určenej k pohlcovaniu nárazov a užívateľ nič nepocíti.
Terajšia verzia generuje dostatok elektriny pre pohon senzorov, inerciálnej navigácie, rádiových transpondérov a prijímačov GPS signálov.
"Množstvo generovanej elektriny napokon chceme zvýšiť až na takú úroveň, pri ktorej už systém dokáže nabíjať batérie a priamo poháňať energeticky náročnejšie zariadenia, ako sú trebárs mobilné telefóny," doplnil Ville Kaajakari.
Zdroj: Komuniké Louisiana Tech University z 26.4.2010
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona