Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EÚ: Tvorba Stratégie pre Dunajský región ide podľa plánu

Brusel 28. apríla (TASR) - Prvé konkrétne projekty v rámci Stratégie Európskej únie pre Dunajský región by mali byť pripravené na implementáciu na jar 2011. Do konca prvej polovice roka 2010 prebieha hromadenie dát a názorov pre prioritné ciele a smerodajné línie, cez ktoré by sa udali základné oblasti pre rozvoj v rozsiahlom transeurópskom regióne, spájajúcom 14 štátov.

"Momentálne je ešte skoro hovoriť o konkrétnych projektoch. V súčasnosti komunikuje 14 krajín, aby vytvorili stratégiu, v ktorej bude povedané, čo je pre nás spoločné a dôležité. Do konca tohto roka sa stratégia vytvorí, počas maďarského predsedníctva bude potom predložená pred Európsku radu, až potom sa môže začať s odštartovaním konkrétnych činností," povedal v Bruseli po čiastkovom hodnotiacom seminári štátny tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) Daniel Ács.

Aktéri z jednotlivých krajín už absolvovali tri konferencie ohľadne zosúladenia postupu a identifikácie cieľov, tú poslednú hostila Bratislava spoločne s Viedňou. Ciele sú združené v troch pilieroch - prvým je energetika, doprava a komunikačné systémy, druhým ochrana životného prostredia, tretím socioekonomický rozmer regiónu.

Zo štrnástky zainteresovaných krajín je len osem členskými štátmi EÚ, spoluprácu to však medzi európskymi partnermi nemá ovplyvniť. "Existujú určité legislatívne bariéry, Európska rada logicky nemá dosah na rozhodovanie o tretích krajinách, tie sa na to však taktiež pozerajú ako potenciálnu šancu, teda cestu za rozvojom, takže ich aktivita v smere stanovenia cieľov je dostatočná. Tretie krajiny nie je možné vynechať, keďže Dunaj nimi tiež preteká," mieni Ács.

Podľa neho sa nadnárodná spolupráca bude v rámci stratégie tvoriť krok za krokom. "Najprv budú zrejme vznikať národné projekty, potom sa prehodnotí ich význam v súvislosti so susednými štátmi. Potom sa rozhodne, či pôjdu jednou cestou, alebo individuálne. Samozrejme, neočakávame, že medzi prvé projekty sa zaradí rumunsko-nemecký. Ale či už to budú projekty uvedené do života v jednej alebo v piatich krajinách, nie je to podstatné, ide o to, aby sledovali spoločný cieľ," konštatoval tajomník.

Zo slovenského hľadiska do podoby stratégie môže prispieť každý občan či organizácia ktorá má nejaké nápady, ako zlepšiť život v podunajskom regióne. "Koordinátorom je Úrad vlády SR, oslovené sú regióny, Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenská akadémia vied. S nápadmi môže prísť aj súkromný sektor, neziskové organizácie, najmä tie z oblasti ochrany životného prostredia sú už zapojené do celej akcie. Ale predtým by sme mali počkať na prvé 2-3 stanovené konkrétne ciele," uzavrel Ács.

Nasledujúcimi krokmi v tvorbe transeurópskeho projektu budú konferencie v Bulharsku (máj) a Rumunsku (jún). Európska komisia navrhne akčný plán stratégie v decembri, členské štáty by mu mali dať zelenú na jar budúceho roka.

(spravodajca TASR Silvester Balog) sla

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt