Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Oceánografia: Sopečné prieduchy asfaltovali Tichý oceán

img

Woods Hole 27. apríla (TASR) – Podmorské výskumné plavidlá objavili na dne Tichého oceánu pri pobreží južnej Kalifornie prírodné asfaltové kupoly.

V časopise Nature Geoscience to predbežne online oznámil 13-členný americko-austrálsky tím, ktorý viedli David Valentine z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare a Christopher Reddy z Woods Hole Oceanographic Institution.

Sedem dosiaľ zmapovaných asfaltových kupol, veľkých zhruba ako ihriská na americký futbal, vzniklo pred približne 35.000 rokmi v hĺbke čosi vyše 200 metrov a 16 kilometrov od brehu. Sopečné prieduchy vychrlili množstvo ropy, ktorá stuhla na asfalt.

"Úžasný zážitok, kormidlovať plavidlo... a naraz vám táto hora pozerá priamo do tváre," povedal Christopher Reddy o jednej z kupol, ktoré pomohol objaviť v známom podmorskom výskumnom plavidle Alvin, pričom ho prekvapilo, že priam hmýrila životom. "V zásade to bola oáza, takmer ako umelý koralový útes."

Zaujalo ho najmä chemické zloženie kupol, keďže išlo o veľmi nezvyčajný asfalt. Na najväčšiu kupolu, nazvanú príznačne Il Duomo (Dóm), ako prvý narazil David Valentine takisto pri ponore s Alvinom, pri ktorom v roku 2007 vyniesol na hladinu aj vzorku krehkého čierneho materiálu. S Christopherom Reddym a kolegami sa vtedy plavili na výskumnej lodi Atlantis, ktorej úlohou bol mapovací prieskum dna.

"Najväčšia kupola je veľká asi ako dve futbalové ihriská vedľa seba a vysoká ako šesťposchodová budova," povedal David Valentine. Pomocou robotického ramena plavidla Alvin odlomil vzorku, uložil ju do koša na boku a dopravil na Atlantis.

Na palube požiadal o názor Christophera Reddyho. Vzorka bola veľmi krehká, sotva išlo o bežnú horninu. Pravdu mal Valentineov univerzitný kolega Ed Keller, ktorý od začiatku tvrdil, že kupoly sú vlastne z asfaltu. Reddy urobil narýchlo improvizovaný test a už za niekoľko minút mal z kúska vzorky hustú ropu. Obrátil sa na Valentina: "Musíme sa vrátiť späť. Vezmi ma tam, prosím."

Z toho sa zrodil neplánovaný predbežný výskum viacerých kupol s Alvinom ešte v roku 2007, po ktorom prišiel dôkladnejší v roku 2009 takisto s Alvinom a navyše ešte s robotickým podmorským plavidlom Sentry. Kupoly zmapovali, potvrdili ich zloženie a vek.

Christopher Reddy okrem iného pôsobí ako chemik pri likvidácii výlevov ropy a tak preňho bolo veľmi exotické zistiť, ako vyzerá ropa po 35.000 rokoch. Kupoly boli neuveriteľne zerodované, príroda už z pôvodnej ropy viaceré zlúčeniny odstránila. Práve to vysvetľuje hojnosť morského života na kupolách – ropa už preň nie je toxická a asfalt niektorým organizmom v skutočnosti slúži ako potrava. Mikróbom zrejme vyhovujú aj neveľké diery na dne v oblasti kupol, z ktorých uniká metán.

Príroda fungovala ako rafinéria. Po troche zohrievania a chemických úprav by sa dal materiál kupol použiť na asfaltovanie ciest a  parkovísk.

Také rozsiahle podmorské asfaltové štruktúry ako pri kalifornskom pobreží nie sú známe nikde inde na svete. Zahŕňajú odhadom 100.000 ton zvyškového asfaltu.

Zdroje:

Nature Geoscience z 25. 4. 2010

Komuniké Woods Hole Oceanographic Institution z 25. 4. 2010.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt