Aktuálne správy Späť na správy
TIS: K obmedzeniu korupcie najviac prispelo KDH, na chvoste je ĽS-HZDS
Tuesday 27 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 27. apríla (TASR) - Opozičné KDH podľa hodnotenia mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) najviac prispelo spomedzi parlamentných strán k boju proti korupcii. Za hnutím nasledujú SDKÚ-DS, SMK, SNS, Smer-SD a na chvoste je ĽS-HZDS. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ TIS Gabriel Šípoš s tým, že rebríček odráža hlasovanie predstaviteľov týchto subjektov pri zákonoch, ktoré sa týkali boja proti korupcii.
TIS hodnotila postoj strán a jednotlivých poslancov pri celkovo 25 takýchto návrhoch zákonov, z ktorých osem nebolo nikdy schválených. Z členov poslaneckej snemovne tak najlepšie obstál Pavol Frešo (SDKÚ-DS) nasledovaný Júliusom Brockom (KDH) a Danielom Lipšicom (KDH). Na konci rebríčka sa umiestnila trojica z ĽS-HZDS - Tibor Cabaj, Jozef Halecký a Marián Haľko. Najlepšie umiestnenie spomedzi koaličných poslancov dosiahol Jaroslav Paška z SNS, ktorý obsadil 66. miesto. Naopak, najhoršie z opozičného bloku dopadol Alexander Slafkovský z SDKÚ-DS (65. pozícia).
Šípoš ozrejmil, že TIS hodnotila tých poslancov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaniach aspoň o 13 takýchto zákonoch. Ak poslanec nehlasoval, dostal pri hodnotení nulu, ak bol proti zákonu podporujúcemu boj proti korupcii, získal negatívne hodnotenie, ak ho podporil, tak pozitívne.
Ako najlepšiu schválenú právnu normu, ktorá najviac prispela k boju proti korupcii, označila TIS novelu zákona o majetku obcí. Na druhom mieste skončila novela o geodézii a kartografii a tretím je zákon, ktorým sa zriadil Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Úplne najlepšie dopadol opozičný návrh zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ten však v pléne neprešiel.
S mínusovým ratingom na chvoste rebríčka skončila novela zákona o štátnej službe, novela zákona o verejnom obstarávaní a novela zákona o súdoch. Mínusové hodnotenie získal aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý je podľa Šípoša len kamuflážou a pokusom politikov ukázať, že sa v tejto oblasti niečo deje.
Celkovo je riaditeľ TIS presvedčený, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) zlyhala v boji proti korupcii, čomu nasvedčuje fakt, že nesplnila takmer žiadne sľuby a prijaté zákony skôr svedčia o tom, že koalícia transparentnosť oslabovala. Zároveň priznal, že mierne klesla tzv. malá korupcia, čo sú drobné úplatky občanov. Zhoršila sa však veľká korupcia na úrovni ministerstiev a veľkých tendrov.
Medzi splnené predvolebné sľuby vo sfére boja proti korupcii zaradila TIS len schválený zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Podľa neho však nedošlo k sľúbenému posilneniu nezávislosti súdnictva a nestíhali sa skorumpovaní mocní. "Nestransparentnili sa tendre, prerozdeľovanie eurofondov a dotácií. Toto vo volebnom programe zdôrazňovala najmä SNS, ktorá zažila najviac medializovaných škandálov," upozornil Šípoš. Tiež poukázal na to, že napriek sľubom sa nezmenil volebný zákon na viac väčšinový, neposilnila sa ochrana zamestnancov pri korupcii a stagnovalo aj zverejňovanie súdnych rozsudkov. "Pokračovalo sa v tom veľmi pomaly a nekonzistentne, rozsudky často nie sú zverejňované a keď áno, sú mnohokrát anonymizované," vysvetlil.
Šípoš ako plus označil odvolávanie ministrov za ich prešľapy, aj keď k tomu nedochádzalo dostatočne rýchlo. "Druhá vec je, aby tam nastúpila aj trestnoprávna dohra," konštatoval. Za mínusovú považuje slabú podporu regulátorov, teda Najvyššieho kontrolného úradu a Úradu pre verejné obstarávanie. "Ich práca bola jednak pomalá a neboli aktívni v šírení osvety v oblasti verejného obstarávania," zdôraznil. Problém vidí aj v existencii bariér vo zverejňovaní informácií. "Ťažšie sa získavajú od hovorcov a ministerstiev. Je to signál, že vláda nie je ochotná dávať verejnosti informácie, na základe ktorých by mohla byť kontrolovaná," dodal.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona