Aktuálne správy Späť na správy
VOĽBY10: SDKÚ-DS chce umožniť občiansku kontrolu súdov a súdnictva (2)
Tuesday 27 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Košice 27. apríla (TASR) – SDKÚ-DS považuje vymožiteľnosť práva za jednu z kľúčových tém, ktoré má vo svojom volebnom programe. "Ukazuje sa a vychádza to aj zo stretnutí s občanmi a podnikateľmi, že práve vymožiteľnosť práva a stav justície je kľúčový problém, ktorý je dnes aj brzdou podnikateľského prostredia a rastu pracovných miest," uviedla dnes v Košiciach poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) a členka Prezídia SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Slovensko bude podľa nej spravodlivé vtedy, keď ľudia budú môcť dôverovať súdom.
Pri hodnotení stavu práva a spravodlivosti na Slovensku neobišla Lucia Žitňanská ani rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu (ÚS) SR so sídlom v Košiciach. "Som presvedčená, že ústavný súd tiež nefunguje úplne stopercentne tak, ako by mal. Aj keď to možno nie je úplne štandardné, keď politici kritizujú ústavný súd. Väčšina sudcov ústavného súdu bolo menovaných za tejto vládnej koalície. Ja som presvedčená, že sa to prejavuje aj v rozhodovaní ústavného súdu,“ konštatovala poslankyňa. Poukázala najmä na to, že ÚS dodnes nepoužíva elektronickú podateľňu zabezpečujúcu náhodné prideľovanie vecí a vyhýba sa rozhodovaniu v politicky citlivých prípadoch, ako sú napríklad podania k zákonu o sociálnom poistení z decembra 2007, k zákonu o mimoriadnych opatreniach pri stavbe diaľnic z januára 2008, k tlačovému zákonu zo septembra 2008 alebo k zákonu o zdravotných poisťovniach, kde ÚS pojednávanie odročil na neurčito. Dôveru v ÚS podľa Žitňanskej spochybňuje aj fakt, že nezverejňuje všetky rozhodnutia. Ako príklad uviedla rozhodnutie týkajúce sa pezinskej skládky, na základe ktorého jej majiteľ tvrdí, že má právo skládku zavážať. Dodnes však podľa nej nebolo zverejnené a nevideli ho ani aktivisti a obyvatelia Pezinka, ktorých sa táto kauza bytostne dotýka.
Vzhľadom na súčasný stav súdnictva považuje Lucia Žitňanská za kľúčové otvorenie súdov a súdnictva občianskej kontrole. Vo volebnom programe navrhuje SDKÚ-DS balík legislatívnych zmien a opatrení, aby sa do talárov dostali tí najkvalitnejší právnici a rozsudky boli kvalitnejšie, ľudia im rozumeli a dostali ich včas. Naďalej budú presadzovať, aby sa zlepšila právna pomoc pre nemajetných a aby boli dôsledne chránené vlastnícke práva.
Najdôležitejšie opatrenie - otvoriť súdy verejnosti chce SDKÚ-DS v prípade účasti vo vláde presadiť do 100 dní. "To je kľúčové opatrenie – zverejňovanie všetkých rozhodnutí, teda aj rozhodnutí ústavného súdu. Ale otvorenosť pre nás znamená aj to, že súdne pojednávania budú nahrávané, že ľudia budú môcť hlásiť korupciu anonymne na telefonickú linku, že umožníme občiansky monitoring súdov," konkretizovala Žitňanská, ktorá si vo vzťahu k ústavnému súdu myslí, že by mal prideľovať podania náhodným výberom elektronickou podateľňou. Bude takisto presadzovať, aby sudcovia ÚS boli menovaní na rôzne dlhé funkčné obdobia, aby ÚS v budúcnosti už nemohla na dlhé obdobie ovládnuť jedna politická garnitúra.
V stanovisku ÚS, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Anna Pančurová, sa uvádza, že elektronické podateľne boli doteraz zriadené na všeobecných súdoch a ich kontrolu zabezpečuje Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. ÚS však nie je zaradený do sústavy všeobecných súdov a nepodlieha MS. Z dostupných informačných zdrojov vyplýva, že prostredníctvom elektronických podateľní nie sú veci prideľované ani na ústavných súdoch v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Nemecku a ani na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu. Plénum ÚS je naďalej rozhodnuté pokračovať v prideľovaní veci za účasti všetkých sudcov náhodným výberom tak ako dosiaľ, pretože tento spôsob považuje za najtransparentnejší, zodpovedajúci jeho potrebám a je v súlade so zákonom o ÚS.
K problematike zverejňovania rozhodnutí sa v stanovisku ÚS uvádza, že ÚS zverejňuje svoje právoplatné rozhodnutia na svojej internetovej stránke bezprostredne po doručení rozhodnutia účastníkom konania. Procesné rozhodnutia sa na internetovej stránke nezverejňujú. V prípade pezinskej skládky ÚS pri sprístupnení predmetného procesného uznesenia postupoval v súlade so zákonom o ÚS, podľa ktorého sa procesné rozhodnutia ÚS doručujú len účastníkom konania, ktorými aktivisti a obyvatelia Pezinka neboli.
K tvrdeniam poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej, že sa ÚS vyhýba rozhodovaniu v politicky citlivých prípadoch, sa v stanovisku ÚS uvádza, že je na sudcovi-spravodajcovi, kedy predmetnú vec pripraví tak, aby bola predložená na prejednanie a rozhodnutie do senátu alebo pléna ÚS. "ÚS venoval v posledných troch rokoch zvýšenú pozornosť veciam z rokov 2001 až 2007, ktoré sú už v súčasnosti rozhodnuté. ÚS si myslí, že všetky prejednávané návrhy a ústavné sťažnosti sú veci citlivé a spoločensky závažné," uvádza sa v stanovisku.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona