Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EÚ:Diplomatické zbory Ashtonovej už prešli radou, nasleduje tŕnistá cesta cez EP

Brusel 26. apríla (TASR) - Vznik Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) bol zadefinovaný v Lisabonskej zmluve, dostať jej formu do života však v posledných mesiacoch nebolo jednoduchou záležitosťou. Dnes sa tento proces posunul o výrazný krok dopredu, Rada ministrov EÚ pre všeobecné záležitosti odobrila návrh vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej a posúva ho tak do Európskeho parlamentu. O ďalších detailoch by sa však malo ešte rokovať aj na májovom zasadnutí rady.

Po problémoch stanovenia kostry návrhu Ashtonovou a kritických hlasoch z Európskeho parlamentu sa prijatie návrhu v Rade ministrov dnes ešte neočakávalo. Takto sa však môžu začať prakticky od utorka rokovania budúcej šéfky EEAS Ashtonovej s predstaviteľmi europarlamentu, ktorý bude mať výrazné slovo najmä pri stanovení rozpočtu. Prekážkou EP sú aj personálne záležitosti, najmä zastupovanie Ashtonovej pred plénom v prípade jej neprítomnosti, ale i mimo EÚ.

Dohoda medzi členskými krajinami nevznikala jednoducho, k odobreniu návrhu barónky Ashtonovej došlo dnes až po niekoľkohodinových rokovaniach.

"Tretinové zastúpenie nominantov z členských štátov je už nemenné, polemiky sa o tejto záležitosti už nevedú. Je vidieť, že chceme ukázať navonok schopnosť EÚ dohodnúť sa čím skôr na formovaní tohto dôležitého aspektu politiky," komentoval minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Problémom môže byť v budúcnosti dosiahnutie pomeru nominantov z členských štátov a z ostatných dvoch európskych inštitúcií (komisia a rada) - pri výbere do 130 delegácií by malo pracovať viac než 8000 ľudí a tí budú vybraní na základe schopností a kvality.

"Kandidáti budú vyberaní na základe kvalít, ale vo výslednom obraze, do polovice roku 2013, už musí byť dosiahnuté tretinové zastúpenie členských krajín," vysvetlil šéf slovenskej diplomacie.

Ashtonová má podľa záverov postaviť počas budúceho mesiaca akčný plán, ako tento pomer za nasledujúce tri roky dosiahnuť.

V návrhu barónky Ashtonovej ešte nefiguruje detailná náplň práce delegácií v tej-ktorej krajine, ani presné vymedzenie, komu v európskych inštitúciách budú ich šéfovia priamo pri práci podliehať. Pre občanov EÚ však pribudne určite služba, ktorá im pomôže, pokiaľ sa ocitnú v zahraničí v problémoch a ich krajina na danom mieste zastúpenie nemá.

"Konzulárne služby budú plniť nielen zastupiteľstvá členských krajín, ale aj zastupiteľstvá EÚ. Bude to krok vpred aj pre slovenského občana vzhľadom na snahu únie mať prepracovanú sieť zastúpení na celom svete," dodal Lajčák.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hol

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt