Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Technológie: Najmenší mikroskop pre telemedicínu

img

Los Angeles 26. apríla (TASR) – Zdravotnícku starostlivosť zvlášť v rozvojových krajinách výrazne podporí najmenší a najľahší bezšošovkový mikroskop na svete.

V časopise Lab on a Chip to predbežne online oznámil elektroinžinier Aydogan Ozcan z Kalifornskej univerzity v Los Angeles s kolegami. Nedávno vynašiel inovatívnu zobrazovaciu technológiu, ktorá nevyžaduje šošovky. Primárne je využiteľná v telemedicíne, keď lekár stanovuje diagnózu na diaľku - podľa výsledkov analýzy, ktoré k nemu doputujú cez počítač alebo mobilnú komunikačnú elektroniku. Teraz ju navyše zminiaturizoval.

Zobrazovacia technológia LUCAS (Lensless Ultra-wide-field Cell Monitoring Array platform based on Shadow imaging - bezšošovková širokouhlá maticová platforma pre monitorovanie buniek založená na tieňovom zobrazovaní) nevyužíva na zväčšovanie obrazu objektov šošovky. Vytvára holografické obrazy mikročastíc alebo buniek: objekty osvetlí dióda typu LED a ich obrazy zachytí maticový systém digitálnych senzorov.

Vzorky krvi alebo iných telesných tekutín sa do mikroskopu vkladajú na malej doštičke, zasúvanej do štrbiny na boku. Okrem kompaktnosti a malej hmotnosti má nový mikroskop ešte aj tú výhodu, že nevyžaduje špecializovanú obsluhu ani technika pre analýzu obrazu, ktorú vykonáva počítač.

Mikroskop je rozmermi i hmotnosťou 46 gramov porovnateľný s trochu väčším slepačím vajíčkom. Cez USB rozhranie ho možno spojiť so smartfónom, s personálnym digitálnym asistentom, alebo s počítačom – odtiaľ tiež mikroskop získava energiu. Obrazy sa prenášajú do pripojeného zariadenia a odtiaľ k lekárovi, ktorý ich vyhodnotí.

Mikroskop umožňuje presne identifikovať bunky vrátane červených a bielych krviniek a krvných doštičiek, ako aj iné častice na ich veľkostnej úrovni. Údajne zvládol aj terénnu analýzu kvality pitnej vody.

Jednoduchou úpravou pomocou prídavných súčiastok za zopár dolárov ho možno zmeniť na Nomarského mikroskop čiže mikroskop s diferenciálnym interferenčným kontrastom, ktorý sa používa na získanie informácií o hustote vzorky a navyše poskytuje akoby 3-D obraz.

Mikroskopy tohto typu možno prepojiť do telemedicínskej siete, spájajúcej mobilných poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti s ústredným laboratóriom alebo s nemocnicou. To je mimoriadne dôležité pri nedostatočnej alebo narušenej zdravotníckej infraštruktúre, čo je časté v rozvojových krajinách, respektíve všade po živelnej katastrofe.

Zdroj: Komuniké University of California, Los Angeles, z 22. apríla 2010

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt