Aktuálne správy Späť na správy
SMK: Vládna novela o štátnych symboloch je pokrytecká kópia vlasteneckého zákona
Monday 26 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 26. apríla (TASR) - Predstavitelia opozičnej SMK považujú novelu zákona o štátnych symboloch, ktorú dnes schválil vládny kabinet, za pokryteckú kópiu zákona na podporu vlastenectva z dielne SNS. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa strany Eva Dunajská.
"SMK považuje súperenie medzi vládnymi stranami v tejto téme za smiešne a nedôstojné v Európe 21. storočia. Schválená novela zákona je nepripravená a nepremyslená, forma prijatia v zrýchlenom konaní znevažuje občanov Slovenskej republiky," vyhlásila Dunajská. Z týchto dôvodov bude strana Pála Csákyho na blížiacej sa 50. schôdzi NR SR hlasovať proti tomuto zákonu.
Deti v štátnych, cirkevných a súkromných školách si hymnu vypočujú dvakrát do roka, a to na začiatku a konci školského roka. Vyplýva to z novely zákona o štátnych symboloch, ktorú na dnešné rokovanie vlády predložil premiér Robert Fico. Kabinet ju schválil, rovnako tak návrh na jej skrátené legislatívne konanie. Ak prejde parlamentom v navrhovanej podobe, účinná bude od začiatku septembra.
Na jej základe budú musieť tieto vzdelávacie zariadenia umiestniť v každej triede aj štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. Zároveň bude do návrhu zapracovaná pripomienka ministra školstva Jána Mikolaja, ktorý trval na tom, že výchova k vlastenectvu a jeho obsahu má byť zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy. O tomto pôvodný premiérov návrh nepojednával.
Zástava a preambula musí byť tiež v miestnostiach, v ktorých prebieha zasadnutie obecného, miestneho, mestského zastupiteľstva alebo samosprávneho kraja. Pred ich rokovaním, ako aj na začiatku schôdze Národnej rady SR a vlády zaznie alebo sa odspieva štátna hymna. Slovenský rozhlas a Slovenská televízia zaradia každý deň do vysielania v čase od 23.30 do 00.30 h štátnu hymnu tak, aby jej hranie bolo predelom medzi zložkami programovej služby a nebola súčasťou reklamy. Nesmie nasledovať bezprostredne pred ani po nej. Zaznie tiež na začiatku každého telovýchovného, športového či turistického podujatia.
Predmetná novela rieši podobné ustanovenia ako vlastenecký zákon z dielne SNS. Ten prezident Ivan Gašparovič vrátil späť do parlamentu. Odôvodnil to tým, že mu prekáža dátum účinnosti, ktorým mal byť 1. apríl tohto roku. K jeho obsahu nemal výhrady. Zodpovedné inštitúcie tak mali získať čas na jeho implementáciu. O jeho vrátenie neformálne požiadal hlavu štátu predseda vlády práve z tohto dôvodu. Rovnako deklaroval, že nemá problém s podporou vlastenectva.
Mikolaj dnešný premiérov krok chápe ako určitú poistku, keby v parlamente neprešiel národniarsky zákon na podporu vlastenectva. Zároveň pripustil, že ide o určitý politický ťah. Podľa neho budú poslanci za SNS hlasovať za vlastenecký zákon, ktorý pripravili, ale v prípade, že nebude mať dostatočnú podporu, požiadajú ich, aby zahlasovali za vládny.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona