Aktuálne správy Späť na správy
MONITOR:Volebné programy Smeru a KDH sú podľa M.Maďariča na papieri kompatibilné
Sunday 25 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 25. apríla (TASR) - Volebné programy Smeru-SD a KDH sú do veľkej miery kompatibilné. "Som z toho veľmi prekvapený," konštatoval v dnešnej relácii televízie Markíza Na telo minister kultúry a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič.
"Ak chceme, aby bol program dôveryhodný, musí vychádzať z politiky, akú strana robila, keď bola vo vláde. Vidíme tu zásadný rozpor medzi tým, čo KDH ako súčasť vlády Mikuláša Dzurindu robilo vo vláde a tým, čo teraz predstavilo," uviedol Maďarič.
Naopak podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského sú volebné programy Smeru-SD a KDH dva rozdielne svety postojov k politike a k jej aplikovaniu. "Chceme reflektovať každý jeden problém bežného občana. Je tu úprimná snaha vniesť do verejného života čistotu, chceme, aby sa stransparentnil verejný život," povedal Hrušovský, podľa ktorého KDH vníma politku ako zodpovednosť a Smer ako túžbu po moci.
Na margo výjazdových rokovaní vlády podpredseda Smeru konštatoval, že vláda chodí do tých častí Slovenska, kde sú problémy. "Vždy je lepšie raz vidieť ako trikrát počuť," zhodnotil a odmietol, že takýmito výjazdmi si Smer robí kampaň za štátne peniaze. "Celé štyri roky staviame, otvárame ihriská," upozornil.
Hrušovský považuje výjazdové rokovania vlády za normálne. "Robili to aj Dzrindove vlády, obyčajne vždy tam, kde bol na to dôvod, nie tam, kde sa robila volebná kampaň," uviedol.
Podľa sociológa Martina Slosiarika sa každá strana snaží mobilizovať svojich voličov. "Zisk Smeru je síce vysoký, ale musí sa snažiť, aby dokázal ľudí, ktorí tvrdia, že budú voliť Smer presvedčiť, aby k voľbám prišli. Ide o to, že v prípade veľkých strán funguje efekt veľkej strany, teda, že voliči majú tendenciu spoliehať sa jeden na druhého," vysvetlil sociológ.
Na margo rôznych výsledkov prieskumov verejnej mienky konštatoval, že síce zrkadlia verejnú mienku, ale žiadny z nich nemôže mať tendenciu odhadovať, ako dopadnú voľby. "Rozdiely v prieskumoch sú spôsobené metodikou," dodal.
Dohoda o možnosti vytvorenia povolebnej koalície piatich pravicových strán podľa Hrušovského v súčasnosti neexistuje. "Existuje odhodlanie a chuť dobre obstáť vo voľbách, neexistuje žiadna dohoda ani troch, ani piatich strán, že by mali ambíciu zostavovať vládu," uzavrel.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona