Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Putin rokoval v Rakúsku aj o predĺžení širokorozchodnej trate do Viedne

Viedeň 24. apríla (TASR) - Rokovania s najvyššími ústavnými činiteľmi Rakúska, prezidentom Heinzom Fischerom i kancelárom Wernerom Faymannom, absolvoval dnes popoludní vo Viedni predseda ruskej vlády Vladimir Putin. V oboch prípadoch boli v centre pozornosti rozhovorov predovšetkým ekonomické otázky.

Účastníci rokovaní vyjadrili spokojnosť s aktuálnym vývojom dvojstrannej spolupráce v hospodárskej oblasti, a to napriek súčasnej globálnej kríze.

Na schôdzke s rakúskym prezidentom sa podľa informácií, ktoré s odvolaním sa na hovorcu hlavy štátu Bruna Aignera priniesla tlačová agentúra APA, hovorilo aj o vývoji v strednej Ázii vrátane Kirgizska.

V Soči sa koncom mája uskutoční zasadanie rakúsko-ruskej hospodárskej komisie, ktorého cieľom bude posúdiť možnosti ďalšej spolupráce s ohľadom na účasť rakúskych firiem pri výstavbe športovísk a ďalších zariadení pre ZOH 2014 v tomto meste.

Na margo možného predĺženia širokorozchodnej železničnej trate, vedúcej cez Slovensko až do Viedne, Putin na tlačovej konferencii po rokovaní s Faymannom konštatoval, že zladenie postojov v tejto otázke si vyžiada ešte mnoho práce.

Za takéto predĺženie sa nedávno vyslovila aj Rakúska hospodárska komora.

Putin zdôraznil, že projekt má aj pre ruskú stranu veľký význam a dodal, že po nevyhnutnom zladení názorov o tom, čo a v akom rozsahu budovať by praktická realizácia mala rýchlo napredovať.

Hosť z Moskvy podrobil v rakúskej metropole ostrej kritike projekt plynovodu Nabucco, favorizovaný Európskou úniou. Označil za nezmyselné a nebezpečné budovať vedenie bez toho, aby boli uzavreté kontrakty o dodávkach.

Faymann v zastúpení Rakúska, ktoré participuje na projekte Nabucco i na rusko-talianskom projekte plynovodu South Stream, uviedol, že nevidí v tom žiadny konflikt záujmov. Alpská krajina bude mať viacero možností, ktoré nemieni zneužiť navzájom. Navyše ešte dodávky z Nabucca nie sú isté, pripustil.

O prípadnej liberalizácii vízovej povinnosti pre ruských občanov kancelár hostiteľskej krajiny uviedol, že Rakúsko v tejto záležitosti koordinuje postup s Európskou komisiou. Putin v tejto súvislosti konštatoval, že ruská strana si želá zlepšenie medziľudských kontaktov a vytvorenie jednotného humanitného priestoru. Súčasne naznačil, že liberalizácia by prispela k zvýšeniu počtu návštev Rakúska ruskými občanmi.

Informovala agentúra APA.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt