Aktuálne správy Späť na správy
VOĽBY10: SaS a Most-Híd budú bojovať za obmedzenie poslaneckej imunity
Friday 23 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 23. apríla (TASR) - Poslanecká imunita je privilégium, ktoré do dnešnej doby nepatrí. Snahou SaS je preto jej obmedzenie iba na indemnitu, ktorá sa vzťahuje len na výroky a hlasovanie poslancov v Národnej rade (NR) SR. Povedal to pre TASR predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.
"Ide o to, aby v priebehu prvého roku po zostavení vlády vznikla iniciatíva na okresanie poslaneckej imunity, pri ktorej budeme nápomocní," vysvetlil pre TASR predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Jej zachovanie na úrovni indemnity však nie je podľa Bugárových slov dostačujúce. "Nemalo by byť možné zneužiť to, že poslanca je možné zadržať do určitej doby, kým neprejde isté hlasovanie v parlamente, ako sa to stalo napríklad v Čechách," zdôraznil predseda Mosta-Híd. Ostatná imunita podľa neho nie je potrebná.
"Moja životná skúsenosť mi hovorí, že kapry si samy rybník nevypustia," uviedol Sulík na margo toho, či bude možné presadiť zrušenie poslaneckej imunity v novom zákonodarnom zbore, ktorý vzíde z júnových parlamentných volieb. "Zrušenie poslaneckej imunity je tak jednou z otázok, o ktorých sme presvedčení, že iným spôsobom ako referendom ich presadiť nemožno," konštatoval líder SaS.
Za reálny pokus tak podľa vlastných slov považuje dotiahnutie referenda do konca. Ako ďalej informoval, strana plánuje odovzdať petičné hárky prezidentovi 9. júna. "Ak sa všetko dobre podarí, referendum by sa mohlo uskutočniť v deň komunálnych volieb. Tam by sa mohlo stať, že príde 50 percent voličov a odsúhlasia to," podotkol Sulík.
O súčasnom nastavení poslaneckej imunity hovorí Ústava SR v hlave č. 5 článok 78. Poslanca nemožno stíhať za hlasovanie v NR SR, ani vo výboroch, a to ani po uplynutí funkčného obdobia jeho mandátu. Imunita sa tiež vzťahuje na výroky, ktoré odznejú v pléne. Žiadneho poslanca nemožno disciplinárne stíhať, ani vziať do väzby bez súhlasu NR SR. Ak tá tento súhlas odoprie, trestné stíhanie alebo vzatie do väzby je počas trvania poslaneckého mandátu vylúčené. Ak je poslanec pristihnutý alebo zadržaný pri trestnom čine, príslušný orgán je povinný ihneď to oznámiť predsedovi NR SR. Ak mandátový a imunitný výbor následne nedá súhlas na zadržanie, poslanec musí byť okamžite prepustený. Ak je poslanec vo výkone väzby, jeho mandát nezaniká, iba sa neuplatňuje.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona