Aktuálne správy Späť na správy
P. MIŠŠÍK:Prezident by nemal vracať zákony bez pripomienok, nie je 2. komorou NR
Friday 23 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 23. apríla (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič by nemal Národnej rade SR vracať zákony bez pripomienok, lebo hlava štátu nie je druhou komorou parlamentu. Na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR to vyhlásil zákonodarca SDKÚ-DS Peter Miššík. Poslanci práve rokovali o vetovanej novele zákona o vysokých školách (VŠ), ktorú hlava štátu vrátila ako celok.
Miššík upozornil, že Ústava SR v článku 87 hovorí o tom, že ak prezident vráti zákon s pripomienkami, NR SR ho opätovne prerokuje a v prípade jeho schválenia musí byť taký zákon vyhlásený. O tom istom hovorí Ústava SR aj v článku 102. "Jediný právny predpis, ktorý dáva prezidentovi právo vrátiť zákon bez pripomienok, teda ako celok, je rokovací poriadok parlamentu. Ak budem v ďalšom funkčnom období v NR SR, navrhnem vypustiť túto možnosť z rokovacieho poriadku," avizoval Miššík.
Opozičný podpredseda výboru zdôraznil, že parlament prijíma zákony a hlava štátu má možnosť ich vrátiť, ak má úprimnú snahu právny predpis vylepšiť. Zároveň si myslí, že nie je možné prerokovať vrátený zákon bez pripomienok a bez účasti prezidenta. "Lebo ak predloží pripomienky s vyjadrením, tak tomu rozumieme, ale ak zamietne návrh zákona ako celok, tak by som rád počul dôvody. Toto nie je druhá komora parlamentu, odkazujem pánovi prezidentovi," vyhlásil.
Miššíkovo stanovisko podporila aj ďalšia podpredsedníčka Ústavnoprávneho výboru Katarína Tóthová (ĽS-HZDS). "Myslím si to isté. Treba trvať na tom, že keď jedna osoba má iný názor ako väčšina prítomných poslancov, už aj logika veci, slušnosť a právna kultúra dáva dôvody pre to, aby ho vysvetlil," zdôraznila. Podľa jej slov jeden ústavný činiteľ nemôže nabúravať rozhodnutie ďalších bez uvedenia dôvodu. V tomto ohľade má Miššík pravdu," podčiarkla.
S argumentáciou súhlasil aj šéf výboru a autor vysokoškolskej novely Mojmír Mamojka (Smer-SD). "Plne s tým súhlasím a nie preto, že je to môj návrh. Ak 112 poslancov hlasuje za nejaký zákon a prezident ho vráti, tak musí sakramentsky právne zdôvodniť, že prečo," uviedol.
Hovorca hlavy štátu Marek Trubač dnes pre TASR reagoval, že poslanec Miššík zrejme nepozná Ústavu SR a mal by si ju naštudovať. "Ústava nikde jasne nedefinuje, konkrétne aké pripomienky musí prezident ukladať parlamentu pri vrátení zákona. Môže vrátiť zákon s pripomienkami, kde žiada jeho opätovné prerokovanie alebo ho vráti ako celok, keď nechce, aby parlament tento zákon vôbec schválil," konštatoval Trubač.
Zdôraznil, že novelu zákona o VŠ, ktorá vznikla za účelom predĺženia veku profesorov zo 65 na 70 rokov, považuje Gašparovič za nesystémový krok. "V školstve sa tým nič nevyrieši a budú sa len predlžovať problémy vysokých škôl, ktorým chýbajú mladí, skúsení, ale vysoko odborne vzdelaní profesori," podotkol. Trubač preto tvrdí, že ak sa vracia zákon ako celok, nemá zmysel uvádzať pripomienky do detailu, lebo taký zákon považuje prezident za zlý a nemal by podľa neho vôbec platiť.
Trubač zároveň pripomenul, že Gašparovič takýto postup využil už viackrát. "Takto vrátil napr. celú zdravotnícku reformu, kde bol balík šiestich zákonov ministra Rudolfa Zajaca a nikto neargumentoval tým, že zákon bol vrátený zle. Ani pán Miššík sa neozval," dodal.
Ústavnoprávny výbor napokon pre nedostatok hlasov neprijal k novele zákona o vysokých školách platné uznesenie. O jej definitívnom osude sa rozhodne na budúci týždeň v rámci 50. schôdze NR SR. Na prelomenie prezidentovho veta bude potrebných aspoň 76 hlasov poslancov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona