Aktuálne správy Späť na správy
Zoológia: Pestrejší svet kosatiek
Friday 23 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
La Jolla 23. apríla (TASR) – Nové genetické analýzy poukazujú na existenciu viacerých druhov kosatky, nielen jediného aktuálne uznaného. Dosiaľ rozpoznávané kosatčie typy s odlišným výskytom, obživou, fyziognómiou a správaním sú zrejme naozaj druhy.
V časopise Genome Research to oznámil šestnásťčlenný medzinárodný tím na čele s Phillipom Morinom z Juhozápadného strediska pre výskum rybných lovísk Národného úradu pre výskum oceánov a atmosféry (NOAA) v kalifornskej meste La Jolla.
Analyzovali úplnú mitochodriálnu DNA zo vzoriek tkaniva 139 kosatiek, ktoré obývajú sever Tichého oceánu, sever Atlantického oceánu a Južný oceán, čo je u nás menej používané spoločné označenie najjužnejších oblastí Tichého, Atlantického a Indického oceánu okolo Antarktídy. (Mitochondrie sú vnútrobunkové organely a plnia funkciu akýchsi "elektrární", majú autonómny genetický materiál, ktorý sa dedí takmer výlučne po matke.)
Dekódovanie jednotlivých vzoriek mitochondriálnej DNA donedávna trvalo až niekoľko mesiacov. Nové paralelné metódy zvládnu aj vyše 50 vzoriek za niekoľko týždňov.
Podľa predmetných výsledkov možno očakávať, že k terajšej kosatke dravej (Orcinus orca), najväčšiemu zástupcovi delfínovitých morských cicavcov, čoskoro pribudnú ďalšie druhy kosatiek. Hoci v tejto chvíli ešte nie je známe, koľko ich celkove existuje.
Už v minulosti sa uvažovalo o najmenej jednom ďalšom druhu kosatky, no napokon prevážil názor, že je to iba regionálny poddruh a že kosatka predstavuje rod s jediným druhom, tak ako je to v rámci morských cicavcov napr. vorvaňovi.
Z mitochondriálnej DNA teraz vychádza, že v Antarktíde žijú najmenej dva druhy kosatiek, ktoré sa živia v jednom prípade rybami a v druhom tuleňmi. Na severe Tichého oceánu zasa "prechodný" druh kosatiek, ktoré sa takisto živia menšími morskými cicavcami. Okrem nich s vysokou pravdepodobnosťou existujú ešte ďalšie druhy a poddruhy.
Určenie počtu druhov kosatiek nie je iba "akademické cvičenie". Vzhľadom na postavenie týchto nádherných obrov ako vrcholových predátorov, vyskytujúcich sa prakticky vo všetkých svetových moriach a oceánoch, je to veľmi dôležité pre lepšie pochopenie ich úlohy v príslušných morských ekosystémoch a stanovenie ochranárskych priorít.
Zdroj: Komuniké NOAA National Marine Fisheries Service z 22. 4. 2010.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona