Aktuálne správy Späť na správy
ZDRAVIE: Včasnou diagnostikou a správnou liečbou sa môže alergik vyhnúť astme
Friday 23 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 23. apríla (TASR) - Približne polovica pacientov s alergickou nádchou má predpoklad pre rozvoj astmy. Včasná liečba a vyhýbanie sa alergénom však môžu zabrániť prechodu alergickej nádchy do závažnejšieho ochorenia, akým astma je. Preto je dôležitá včasná diagnostika a výber správnej liečby.
Diagnostika alergie patrí do rúk odborníkov - alergológov. Testovanie sa robí na koži pacienta. "Princíp je taký, že na predlaktie ruky sa nakvapkajú alergény vo forme roztoku," vysvetlila imunoalergologička Eva Pekarová. Cez každú kvapku prepichne lekár kožu tenkou ihlou. Aj keď pacient cíti vpich, testovanie nie je podľa Pekarovej bolestivé.
Ak alergén vyprovokuje uvoľnenie histamínu, do niekoľkých minút sa objaví reakcia - červený svrbivý pupienok. "Vyzerá to, ako keď vás pichne komár. Je tam pupenček a okolo neho začervenanie," priblížila Pekarová. Reakciu na koži vidieť približne za 10 až 15 minút, pričom zmizne v priebehu niekoľkých hodín.
Veľkosť pupienka je približne úmerná úrovni alergie na určitý alergén. Pri vpichovom teste sa do kože dostávajú také malé množstvá alergénov, že testovanie je bezpečné a možno ho uskutočniť prakticky v každej vekovej skupine. Súčasne je možné testovať na 20 až 30 alergénov. Ako pozitívna odpoveď sa počíta pupenec vo veľkosti 3 mm a väčší.
V prípade veľmi malých detí však môžu byť kožné testy negatívne aj v prípade, že dieťa je evidentne alergické na určitý alergén. Naopak, aj pri pozitivite testov na určitý alergén nemusia u každého pri kontakte s alergénom vznikať obťažujúce príznaky. Pri diagnostike alergie sa lekár môže rozhodnúť aj pre krvné testy. Ide vlastne o dôkaz IgE alergických protilátok v krvi.
Na rozdiel od kožných testov je možné presne zmerať množstvo alergických protilátok v krvi pacienta. Krvné testy sú zvlášť užitočné, ak pacient už užíva protialergické lieky. Tie totiž tlmia reakcie využívané pri kožných testoch, takže vpichové testy by nemuseli byť objektívne.
Konečné určenie diagnózy teda podľa Pekarovej musí spraviť z celkového klinického obrazu. Vyhodnotiť výsledky a zvážiť, čo je ten faktor, ktorý robí pacientovi problémy. Podľa toho sa odvíja aj ďalšia liečba.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona