Aktuálne správy Späť na správy
Paleontológia: Dosiaľ neznámy druh pravekého primáta objavili v Španielsku
Thursday 22 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Barcelona 21. apríla (TASR) – Dosiaľ neznámy druh pliopiteka spred vyše 11 miliónov rokov osvetľuje zložitú evolúciu týchto primátov po tom, čo migrovali z Afriky do Eurázie.
V časopise American Journal of Physical Anthropology to spolu s ôsmimi kolegami oznámil David Alba z Autonómnej univerzity v Barcelone, metropole španielskeho regiónu Katalánsko.
Na skládke hlušiny Can Mata pri mestečku Els Hostalets de Pierola vo Vallčskej-Penedčskej panve neďaleko Barcelony našli zlomky čeľuste a izolované moláre tvora, ktorého druhovo nazvali podľa miesta objavu Pliopithecus canmatensis. Predmetný rod, prvá časť mena, patrí do vymretej čeľade a nadčeľade stále žijúceho infraradu úzkonosovcov (Catarrhini), nazývaného aj opice Starého sveta.
Vymretá nadčeľad pliopitekoidovcov (Pliopithecoidea) sa vydelila pred rozštiepením úzkonosovcov na dve dnešné nadčeľade, mačiakoidovce (Cercopithecoidea) čiže pravé opice a hominoidovce (Hominoidea), ku ktorým patria ľudoopy a samotný človek, ako aj všetci jeho predkovia od evolučného rozchodu s predkami dnešných ľudoopov.
Pliopitekoidovcom sa darilo v Eurázii prakticky počas celého treťohorného miocénu – éry, ktorá preklenovala doby pred 23,5 miliónmi a 5,3 miliónmi rokov.
"Na základe všetkých dostupných anatomických, paleobiografických a biostratigrafických informácií sa ako najpravdepodobnejší scenár evolúcie tejto skupiny javí, že pliopitekoidovce boli prvé úzkonosovce, ktoré sa rozšírili z Afriky do Eurázie, kde sa predtým nijaké iné antropoidné opice nevyskytovali," povedal David Alba. Nový druh patrí k podčeľadi pliopitekoidovcov, ktorá sa zrejme vyvinula z tzv. dionsisopiteka v Ázii a následne sa približne pred 15 miliónmi rokov rozšírila do Európy.
"Na Iberskom polostrove sú pliopitekoidovce známe iba z Vallčskej-Penedčskej panvy, kde ich zastupujú pliopitekovia a kruzeliovia," doplnil David Alba. Posledne menovaní ešte viac komplikujú beztak zložitý obraz evolúcie týchto primátov. Akoby sa totiž vyvinuli na viacerých miestach Európy z pliopitekov a pred 10 miliónmi rokov rozšírili zasa opačným smerom, do Ázie. Na druhej strane sa nedávno v Číne našli fosílie nového rodu a druhu pliopitekoidovcov spred 15 až 16 miliónov rokov, z ktorého azda vzišla línia kruzeliov. To by potvrdzovalo, že pliopitekovia i kruzeliovia boli v Ázii skôr ako v Európe.
Vo výskume miocénnych antropoidných opíc a ľudoopov v súčasnosti vládnu obrovské nejasnosti. Vďaka rastúcej podpore vykopávok v rade krajín rýchlo pribúdajú objavy fosílií, až vonkajší pozorovateľ v záplave nových názvov občas zablúdi. Každý nález, ktorý pomáha spresniť, kto sa kde vyvinul z koho a kedy, preto vedci mimoriadne vítajú. Katalánsko už takých cenných dielikov do skladačky evolúcie primátov poskytlo viac.
Zdroj: Komuniké FECYT – Spanish Foundation for Science and Technology z 21.4.2010
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona