Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

VOĽBY10: Demeš: SR by sa mala zamerať na zlepšenie vzťahov s Maďarskom

Bratislava 22. apríla (TASR) - Slovensko by sa malo v nasledujúcom volebnom období zamerať v oblasti zahraničnej politiky na štyri základné priority. Jednou z nich je podľa bývalého šéfa slovenskej diplomacie Pavla Demeša jasné a dôstojné účinkovanie na medzinárodnej scéne ako člena Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Rovnako by malo vyvinúť maximálne úsilie, aby sa nezhoršovali vzťahy s Maďarskou republikou. Dodal, že by bolo pozitívne, ak by, naopak, prišlo k ich zlepšeniu. "Myslím si, že naša diplomacia aj ostatné rezorty by mali účinnejšie spolupracovať s neštátnymi aktérmi pri napĺňaní zahraničnopolitických priorít krajiny," pripomenul s tým, že ide o ľudí z analytickej komunity, mimovládnych organizácií či akademickej sféry. "Slovenská akadémia vied by si prípadne mohla premyslieť, ako spraví novú stratégiu za oblasť zahraničnej politiky, lebo tú, ktorú vypracovala, treba zakopať veľmi hlboko do zeme," konštatoval.

Poslednou prioritou je presadzovanie jasnejšej komunikačnej stratégie, aby SR bola známejšia vo svete.

Ministerstvo zahraničných vecí SR považuje za personálne dobre obsadený a kvalitný rezort. "Nová vláda by sa mala oveľa viacej opierať a načúvať ľuďom, ktorí sú profesionáli v zahraničnej politike a vyvarovať sa niektorých improvizácií, ktoré sa potom nezlučujú so zahraničnopolitickými prioritami," upozornil Demeš.

Domnieva sa, že pre oblasť slovensko-maďarských vzťahov vzhľadom na nastupujúcu vládnu garnitúru v Maďarsku nastane komplikované obdobie. V tejto súvislosti poukázal na personálne i odborné poddimenzovanie kapacít, ktoré sa toto otázkou na Slovensku zaoberajú.

Ministrov Jána Kubiša i Miroslava Lajčáka označil za veľmi kvalitných a medzinárodne uznávaných diplomatov, ktorí z hľadiska uznania a rešpektu ďaleko presahujú rozmery Slovenska. Napriek tomu si myslí, že pôsobenie v tejto funkcii na nich zanechalo isté politické šrámy. Vysvetlil to tým, že občas museli obhajovať zahraničnopolitickú koncepciu SR v parlamente a dostali sa tiež do sporov s opozičnými politikmi, medzi ktorými je viacero schopných a medzinárodne uznávaných ľudí.

Demeš ale nesúhlasí s názorom, že by obaja spomínaní diplomati niekedy zastávali postoje či názory SNS. "Na to sú príliš dobrí odborníci a vážia si svoje meno, aby obhajovali Jána Slotu a jeho stranu, ktorá je z pohľadu profesionála neobhájiteľná," upozornil. Dodal, že správanie a výroky SNS boli častokrát za rámcom diplomacie, ale aj bežnej slušnosti. Život ministrom podľa Demeša komplikovalo i to, že súčasťou vládnej koalície je okrem národniarov i ĽS-HZDS. "Museli zabezpečiť stabilitu vlády, tým pádom ich nemohli úplne otvorene kritizovať," poznamenal na adresu Lajčáka a Kubiša.

Na druhej strane poukázal na niektoré menej profesionálne a zodpovedné vyjadrenia niektorých predstaviteľov Smeru-SD. "Tie boli ovplyvnené tým, v akej koalícii Smer-SD za predchádzajúce štyri roky pôsobil," uzavrel Demeš.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt