Aktuálne správy Späť na správy
NRSR: Vlastenecký zákon nenašiel dostatočnú podporu ani na Ústavnoprávnom výbore
Thursday 22 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 22. apríla (TASR) - Po tom, ako vlastenecký zákon z dielne koaličnej SNS nezískal tento týždeň dostatočnú podporu na pôde Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, sa podobný scenár zopakoval aj dnes na Ústavnoprávnom výbore. Jeho členovia neschválili pripomienku prezidenta SR Ivana Gašparoviča týkajúcu sa posunutia účinnosti právnej normy na 1. september a neprijali ani platné uznesenie.
Na rokovaní výboru sa dnes zúčastnilo len sedem z jeho 12 členov a keďže ide o vetovaný zákon, za jeho zmeny, ako aj uznesenie by museli hlasovať všetci títo prítomní poslanci. Právna norma však získala len päť hlasov koaličných zákonodarcov. Nepodporili ju Peter Miššík (SDKÚ-DS) a šéf výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD).
Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) pripomenula, že za zákon v prvom čítaní hlasovala aj napriek tomu, že jeho názov mal podľa nej byť "novela zákona o štátnych symboloch". Zároveň si nemyslí, že by posunutie účinnosti právnej normy odstránilo problémy, ktoré sa vyskytli. Poukázala na to, že len 65 percent škôl má zavedené školské rozhlasy, cez ktoré by mali žiaci na začiatku každého pracovného týždňa počúvať slovenskú hymnu.
Prezident SR Ivan Gašparovič sa rozhodol vrátiť zákon na podporu vlastenectva späť do parlamentu z pragmatického dôvodu. "S jeho obsahom súhlasím, nemám k nemu absolútne výhrady," ozrejmil s tým, že mu prekáža dátum účinnosti od 1. apríla 2010. Podľa neho má mať právna úprava tejto myšlienky čo najdôstojnejšiu úroveň.
Hlava štátu neodmietla zákon ako celok, navrhla však posunutie termínu vstupu zákona do účinnosti na 1. september tohto roku. Tým by podľa Gašparoviča získali zodpovedné inštitúcie čas pripraviť sa na jeho implementáciu. "Realizovať tento zákon v takom veľkom rozsahu, ktorý dáva povinnosti riaditeľom škôl, obciam, mestám a aj iným inštitúciám, ako sú napríklad športové, sa nedá k tomuto dňu (k 1. aprílu 2010, pozn. TASR). Už prvý deň účinnosti tohto zákona by bol jeho porušením. Preto namietam tento dátum v zákone," vysvetlil Gašparovič.
Podľa návrhu SNS má štátna hymna zaznieť nielen pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev, ale aj na verejných zhromaždeniach obcí či začiatku každého školského vyučovacieho týždňa. Zároveň výchova k vlastenectvu a jeho obsahu má byť zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy. Štátne školy majú byť povinné umiestniť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. To isté by malo platiť aj v miestnostiach, kde prebieha rokovanie miestneho, obecného a mestského zastupiteľstva a zastupiteľstva samosprávneho kraja.
Ústavnoprávny výbor dnes neprijal platné uznesenie ani k ďalším vetovaným zákonom. Ide o právnu normu, ktorou sa zriaďuje Slovenský historický ústav v Ríme, zákon o konkurze a reštrukturalizácii, tepelnej energetike, rozhodcovskom konaní a vysokých školách. Odporúčanie plénu schváliť získala len novela Trestného zákona a novela zákona o rodine.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona