Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Výživa: Dlhý život dávajú vyvážené aminokyseliny

Londýn 2. decembra (TASR) – Britskí vedci zistili, že správna bilancia bielkovín v ľudskej strave môže byť pre dobrý zdravotný stav počas starnutia a dosiahnutie dlhého veku dôležitejšia ako dosiaľ preferované obmedzenie príjmu stravy.

V najnovšom čísle prestížneho časopisu Nature to napísal trojčlenný tím Lindy Partridgeovej z Univerzitného kolégia v Londýne. Prvým autorom článku bol Richard Grandison.

Ich výskum objasňuje zdravotnú prospešnosť obmedzenia príjmu stravy pri zachovaní dostatočného množstva vitamínov, minerálov a ďalších živín.

Pokusy na ovocných muškách drozofilách, myšiach, potkanoch a opiciach makakoch rézus preukázali, že obmedzenie príjmu stravy okrem iného predlžuje život. V prípade ľudí sa rovnako preukázala jeho možná všeobecná zdravotná prospešnosť, osobitne vo vyššom veku -stále však zostáva nejasné, či im môže aj predĺžiť život.

Pri živočíchoch navyše vyšlo najavo, že obmedzenie stravy môže mať aj potenciálne záporný vedľajší účinok, zníženú plodnosť. Samica drozofily, ktorá "drží diétu", sa rozmnožuje menej často a vždy máva menej mláďat. Na druhej strane sa jej predĺži obdobie plodnosti.

Taký znak je prospešný z evolučného hľadiska. Keď zavládne hladomor, základné živiny sa presmerujú od rozmnožovania k maximálnemu úsiliu prežiť.

Linda Partridgeová s kolegami hľadala odpoveď na otázku, či všeobecná zdravotná prospešnosť obmedzenia príjmu stravy vyplýva zo samotného úbytku kalórií, alebo zo sprievodného úbytku špecifických živín.

Využili metódu manipulácie so stravou samíc drozofíl. Kŕmili ich kvasinkami, cukrom a vodou, no menili podiely hlavných živín, ako sú vitamíny, tuky a aminokyseliny.

Práve zmeny obsahu poslednej uvedenej zložky, aminokyselín, ovplyvňovali dĺžku života i plodnosť drozofíl, zmeny obsahov ostatných zložiek iba málo alebo vôbec nie.

Vedci to ďalej zúžili – dĺžku života maximalizovala bez zníženia plodnosti aminokyselina metionín. Jej pridaním do nízkokalorickej stravy stúpla plodnosť bez skrátenia života. Naopak, zníženie obsahu metionínu vo vysokokalorickej strave predĺžilo život. To isté sa zistilo už predtým pri hlodavcoch – znížený príjem metionínu im predĺžil život.

"Opatrným vyvážením aminokyselín v strave sme dokázali maximalizovať ako dĺžku života, tak plodnosť. To naznačuje, že dĺžku života možno zväčšiť bez celkových stravovacích obmedzení a bez nešťastného dôsledku v podobe zníženia rozmnožovacej kapacity," povedal člen tímu Matthew Piper.

Aminokyseliny sú stavebné kamene bielkovín, jedného zo základov života. Metionín patrí k najdôležitejším aminokyselinám, keďže sa podieľa na tvorbe všetkých bielkovín. Veľa metionínu obsahujú sezamové semiačka, brazílske orechy, pšeničné klíčky a mäso rýb i zvierat a vtákov. V strave je tak dôležitejší typ než množstvo bielkovín.

Účinky obmedzenia stravy na dĺžku života sú očividne evolučne zachovávané, keďže sa vyskytujú v pestrej palete organizmov od kvasiniek po opice. Vedci sú preto presvedčení, že to isté platí aj o biochemickom mechanizme v pozadí.

Človek má štyrikrát viac génov ako drozofila, no mnohé ich gény sú úzko príbuzné. Keďže sa s drozofilami ľahko robia pokusy, radu ich génov sa podarilo priradiť funkciu. Ľudské gény tak možno porovnať s drozofilími náprotivkami. Napriek obrovskej povrchovej odlišnosti oboch organizmov sú poznatky o drozofilej biológii neraz užitočné pre ľudskú.

Zdroje:

Nature z 3.12.2009

Komuniké Wellcome Trust z 2.12.2009

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt