Aktuálne správy Späť na správy
Medicína: Slepačie protilátky ako prevencia chrípkovej pandémie
Tuesday 20 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Soul 20. apríla (TASR) – Výsledky najnovších testov preukázali účinnosť slepačích protilátok v konfrontácii s vírusmi vtáčej a prasacej chrípky. V časopise Public Library of Science ONE to oznámil Huan Huu Nguyen z Medzinárodného ústavu pre vakcíny v Soule (Južná Kórea) s kolegami z tejto inštitúcie a zo Stredísk pre kontrolu a prevenciu chorôb v Atlante (štát Georgia, USA).
Prvý raz sa preukázalo, že protilátky v bežných kozumných vajciach, ktoré zniesli sliepky zaočkované proti vírusu vtáčej chrípky H5N1, možno ponúkajú preventívny prostriedok proti potenciálnej pandémii tejto chrípky. To isté podľa všetkého platí aj pre potenciálnu pandémiu prasacej chrípky, spôsobenej vírusom H1N1. Vyplýva to z testov na myšiach. Protilátky v žĺtku vajec znesených očkovanými sliepkami sa dosiaľ používali najmä pri liečbe chorôb tráviacej sústavy.
"Naše testy poskytli konceptuálny dôkaz, že protilátky čiže protivírusové bielkoviny imunoglobulíny Y (IgY), vyskytujúce sa v konzumných vajciach očkovaných sliepok, môžu predstavovať dostupnú, bezpečnú a efektívnu alternatívu pre kontrolu chrípkových epidémií, vrátane súčasnej pandémie H1N1," povedal Huan Huu Nguyen.
S kolegami izoloval špecifické protilátky proti vírusu H5N1 z konzumných vajec, ktoré sa predávajú vo Vietname, kde chovatelia očkujú nosnice voči tomuto vírusu. Následne ich testovali na myšiach infikovaných jednak H5N1, jednak príbuzným kmeňom H5N2. Pri podaní cez nos pred infekciou celkom zabránili ochoreniu, pri podaní po infekcii znížili vážnosť jeho priebehu a pokusné zvieratá bez problémov vyzdraveli.
Naznačuje to, že slepačie protilátky možno podávať ako nosný sprej. Rovnakú formu "pasívneho očkovania" by sa dala využiť aj v prípade pandémie prasacej chrípky H1N1, pravdaže, tu s protilátkami zo žĺtok vajec sliepok očkovaných proti H1N1.
Podľa Cecila Czerkinského z Medzinárodného ústavu pre vakcíny je to racionálny základ využitia pasívnej imunizácie ako pomocnej stratégie skorého zásahu proti pandemickej chrípke, osobitne v krajinách, ktoré hromadne zaočkovali hydinu.
"Je to veľmi vzrušujúci projekt, ktorý možno realizovať s materiálmi vyprodukovanými v rozvojovom svete aj bez zložitej infraštruktúry. Tento prístup preto napokon môže zachrániť milióny životov," doplnil celosvetovo uznávaný mikrobiológ David Briles z Alabamskej univerzity v Birminghame (USA).
Zdroj: Komuniké International Vaccine Institute z 19.4.2010
(spolupracovník TASR Zdeněk Urban)
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona