Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

VOĽBY10: PREMIÉR: Budúcu vládu by mal zostavovať víťaz parlamentných volieb (2)

Bratislava 20. apríla (TASR) - Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD chce zachovať zásadu z roku 2006, aby novú vládu zostavoval víťaz júnových parlamentných volieb. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico.

Rovnako má ambíciu byť v hlasovaní najúspešnejší a zostaviť kabinet, pretože ako upozornil, iba vláda so silným mandátom je najlepším východiskom pre boj proti dôsledkom hospodárskej krízy.

Na druhej strane poukázal na snahu zostaviť pravicovú vládu z piatich politických subjektov (SDKÚ-DS, SMK, KDH, Most-Híd a SaS), čo označil za ich legitímnu pozíciu, pričom, ako zdôraznil, Smer-SD je na to pripravený.

Podľa neho by však takéto spojenie prinieslo mimoriadne vysokú politickú nestabilitu, keďže ako poukázal, všetky strany prešli rozpadmi klubov, odchodmi poslancov a majú diametrálne odlišné postoje k niektorým problematikám.

Fico pripomenul, že spojenie SDKÚ-DS, KDH a SMK by znamenalo návrat k ich postojom z rokov 1998 až 2006. Je presvedčený o tom, že v súčasnosti najsilnejšia opozičná strana by určite otvorila otázku ďalšej privatizácie strategických podnikov, pristúpila by aj k zmene postavenia Úradu pre reguláciu v sieťových odvetviach. "A môžeme sa tešiť na znovuzavedenie poplatkov v zdravotníctve," zdôraznil. KDH by prinieslo zvýhodňovanie súkromného školstva na úkor verejných škôl a SMK vo vláde by znamenalo koniec zákona o štátnom jazyku. Rovnako zopakoval, že Pál Csáky je predĺženou rukou budúceho maďarského premiéra Viktora Orbána, čo by znamenalo, že pravicová vláda by musela ustupovať lídrovi SMK, a tým pádom by sa oslabili národnoštátne záujmy SR.

Podľa jeho slov ďalšie subjekty z tejto pätice navrhujú zrušenie dotácií pre poľnohospodárov, čo by bola katastrofa. "Vyrušuje nás aj návrh na zrušenie minimálnej mzdy a na novelizáciu Zákonníka práce," priznal šéf kabinetu. Na druhej strane on sám ponúka stabilnú vládu hlásiacu sa k sociálnemu štátu. "My sme nezastavili výstavbu diaľnic, nezaviedli sme poplatky v zdravotníctve, nespustili sme privatizáciu a dereguláciu cien. Zbytočne sa teraz budeme tváriť, že urobíme z vlka barana, to jednoducho nejde," povedal.

Možnú pravicovú vládu zároveň vníma ako veľmi nestabilnú. "Je tam vysoká pravdepodobnosť odchodu poslancov. Od Smeru-SD neodišiel ani jeden za osem rokov. Takto to vidíme a je potrebné, aby slovenská verejnosť vedela, ako sa budú strany správať," podčiarkol. Poukázal pritom aj na názorové rozdiely medzi týmito pravicovými subjektmi. "Stačí, keď im hodíte na stôl tému homosexuálov a oni sa pozabíjajú," prognózoval.

V súvislosti s povolebnou spoluprácou zopakoval, že Smer-SD nevylučuje nikoho. "Každá strana, ktorá sa dostane do NR SR, má možnosť sa zúčastňovať rokovaní. Nám ale nevyhovuje predstava pravicového zlepenca, z ktorého asi žiaden subjekt nevyhrá voľby," vysvetlil.

Na otázku, či existuje nejaká dohoda o budúcej spolupráci medzi týmito piatimi stredopravými stranami, odvetil, že vznikla na predsedníctve Európskej ľudovej strany (EPP). "Tam SDKÚ-DS, SMK a KDH povedali, že chcú vyslať odkaz o tom, že na Slovensku bude potrebný rovnaký zásah, ako v rokoch 1998 až 2006. Naviac komunikácia medzi nimi je veľmi jasná. Tam je taká veľká nenávisť vo vzťahu k nám, že urobia všetko pre to, aby sa dali dohromady. My nie sme naivní politici," dodal.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt