Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

ENVIRO: V Prírodovednom múzeu možno spoznať dinosaury i pozorovať oblohu

img

Bratislava 19. apríla (TASR) - Školské a iné skupiny návštevníkov si môžu vybrať z celodenného programu, ktorý pri príležitosti Medzinárodného dňa zeme vo štvrtok 22. apríla pripravuje Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. V rámci poradenskej služby si možno doniesť prírodný materiál na jeho posúdenie odborníkmi.

"Skupiny, ktoré majú záujem o programy, sa majú ohlásiť vopred na tel. čísle 02/204 69 127, 02/204 69 154, alebo mailom: freyerova@snm.sk, mastenova@snm.sk," uviedla pre TASR Katarína Maštenová z Prírodovedného múzea (SNM).

Dopoludnia v programe "Pozrime sa na ne zblízka" môžu deti spoznať pestrý svet skamenených, voľným okom neviditeľných organizmov, ktoré si pozrú pod lupou a mikroskopom. Návštevníci uvidia skamenené schránky, kosti alebo zuby fosílnych organizmov od najmenších až po najväčšie skameneliny. Pod mikroskopom budú tiež pozorovať a rozkladať svetlo na spektrum. Dozvedia sa o práci paleontológa - čo všetko musí v mieste nálezu urobiť, aj si vyskúšajú určovanie nájdených skamenelín. Nebude chýbať pozorovanie slnečnej aktivity astronomickými ďalekohľadmi.

Popoludní je k dispozícii ozvučená prezentácia Svet obrov. Je pre deti predškolského veku a na prvom stupni základných škôl. Dozvedia sa, že v druhohorách boli vôbec najväčšie živočíchy dinosaury. Žili nielen na pevnine, ale aj vo vodách oceánov aj poletovali na oblohe. Ich rôznorodosť veľkosti tela, tvaru, farebnosti, spôsobu obživy a iné zaujímavosti priblížia najmenším návštevníkom obrázky s výkladom. Sprievodným programom bude maľovanie a spoznávanie jednotlivých dinosaurov.

Nasledujúce dve verejné prednášky sú adresované starším záujemcom. Téma Okno do najstaršieho terestrického ekosystému Bromacker v Nemecku prítomných prenesie do dávneho sveta, keď našu planétu obývali živočíchy, ktoré by sme dnes ťažko hľadali v prírode. Poslucháč sa dozvie o najstaršej terestrickej lokalite na svete, na ktorej niekoľko rokov prebieha výskum a zúčastňujú sa ho aj slovenskí paleontológovia.

Prednáška 20 rokov vesmírnych objavov je zameraná na obdobie činnosti Hubblovho kozmického ďalekohľadu. Práve 24. apríla uplynie táto doba od vypustenia ďalekohľadu (Hubble Space Telescope - HST), spoločného projektu americkej NASA a Európskej kozmickej agentúry (European Space Agency). Hoci je priemer hlavného zrkadla ďalekohľadu iba 240 cm, čo je ďaleko za súčasnými najväčšími pozemskými ďalekohľadmi, stále patrí HST medzi najvýkonnejšie optické systémy, aké sú k dispozícii. Jeho hlavnou výhodou je, že na obežnej dráhe okolo Zeme je mimo rušivého vplyvu zemskej atmosféry a pozoruje 24 hodín denne. Počas 20 rokov prevádzky HST získal veľké množstvo obrazového materiálu a výrazne ovplyvnil i zmenil pohľad a názory na vesmír.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt