Aktuálne správy Späť na správy
Biomedicína: Kladivo na akné
Monday 19 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
San Diego 19. apríla (TASR) – Účinnú liečbu častého postihnutia pokožky najmä dospievajúcich ľudí ponúka látka obsiahnutá v kokosovom oleji.
V časopise ACS Nano to oznámila doktorandka bioinžinierstva Dissaya „Nu“ Pornpattananangkulová z Kalifornskej univerzity v San Diegu (USA) s kolegami. Pôsobí v tamojšom laboratóriu Liangfanga Zhanga.
Ide o prírodnú látku kyselinu laurovú, ktorá sa okrem kokosového oleja vyskytuje napríklad v ľudskom materinskom mlieku.
Dissaya Pornpattananangkulová s kolegami vyvinula dôvtipný systém dopravy tejto látky na správne miesto, priamo do kolónií baktérie Propionibacterium acnes, príčiny akné – pomocou nanobômb. Na povrchu majú nanočastice zlata. Tie zabraňujú, aby sa lipozómové „bomby“ kyseliny laurovej navzájom nezliali a súčasne pomáhajú vyhľadať baktérie podľa vlastností mikroprostredia pokožky, najmä kyslosti. Lipozómy sú drobné bublinky z tukového substrátu, ktorých zloženie pripomína bunkovú membránu. Používajú sa pri aplikácii liekov.
Keď sa nanobomby dostanú do kontaktu s membránami bakteriálnych buniek, kyslé mikroprostredie spôsobí, že nanočastice zlata odpadnú a lipozómy s nákladom kyseliny laurovej splynú s bakteriálnymi membránami. Výsledok: likvidácia baktérií.
„Presne kontrolovaná aplikácia liekov na pokožku v nanomeradle by mohla významne zlepšiť liečbu kožných bakteriálnych infekcií. Dúfame, že doprava účinnej látky priamo k predmetnej baktérii zvýši antimikrobiálnu efektívnosť a naopak zníži vedľajšie účinky. Všetky zložky nanobômb sú buď prírodné látky, alebo boli schválené pre použitie v klinickej praxi, čo znamená, že nanobomby pravdepodobne už v blízkej budúcnosti vyskúšame na ľudských pacientoch,“ povedal Liangfang Zhang.
Nové výsledky pramenia z vlani uverejneného objavu Dissaye Pornpattananangkulovej a takisto študenta Darrena Yanga, že nanomeradlové zoskupenia kyseliny laurovej spôsobujú odumieranie baktérií Propionibacterium acnes.
Dissaya Pornpattananangkulová pochádza z Thajska. No skutočnosť, že jej výskum zahŕňa látku z plodiny hojne využívanej v thajskej kuchyni, kokosového orecha, je iba náhoda.
V USA trápi akné v tom či onom rozsahu až vyše 85 percent dospievajúcich, čo v rámci tejto krajiny znamená približne 40 miliónov ľudí. Ako je však všeobecne známe, ide o celosvetový problém. Terajšie spôsoby liečby majú viaceré neželateľné vedľajšie účinky, vrátane sčervenania a pálivých pocitov. S kyselinou laurovou by sa tomu dalo vyhnúť.
Zdroj: Komuniké University of California – San Diego zo 14.4.2010
(spolupracovník TASR Zdeněk Urban) juh
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona