Aktuálne správy Späť na správy
Slováci sa zúčastnili na vedeckej konferencii v Rocky Mountain National Park
Monday 19 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Vysoké Tatry/USA 19. apríla (TASR) – Rocky Mountain National Park (RMNP) v USA organizuje každé dva roky vedeckú konferenciu, ktorej cieľom je predstaviť najnovšie poznatky o stave prírody. V tomto roku boli na prelome mesiacov marec a apríl na konferenciu prizvaní aj zástupcovia Správy Tatranského národného parku (TANAP) a Štátnych lesov (ŠL) TANAPu.
Peter Fleischer zo ŠL TANAPu predniesol na konferencii príspevok o disturbačnej ekológii tatranských lesov a jej aplikácii v lesníckej starostlivosti v kontexte klimatických zmien. Spolu so Slavomírom Celerom zo Správy TANAPu potom predstavili náš prístup ku kategorizácii prírodoochranných hodnôt ako východiska pre diferencovanú ochranu územia TANAPu formou zón.
Značnú pozornosť venovali katastrofálnemu hynutiu najmä borovicových lesov, ktoré napadol po veternej kalamite podkôrny hmyz. Celer uviedol, že na konferencii boli prezentované rôzne intervencie do prírodných procesov, ktoré sa využívajú v RMNP. „Veľké úsilie sa venuje obnove pionierskych porastov topoľa a brehových vŕbových porastov formou oplotení, ale aj odstrelom sú regulované počty jelenej zveri, ktorá nemá prirodzených predátorov,“ vymenoval. Dodal, že tradičnou súčasťou manažmentu ostáva tiež riadené vypaľovanie lesných porastov, čím sa predchádza veľkým korunovým požiarom. Popri tom sa hľadajú iné, bezpečnejšie riešenia, pretože vzhľadom na narastajúci počet suchých stromov sa vypaľovanie stáva extrémne rizikové. Predmetom aktívnej činnosti v tomto parku je tiež odstraňovanie následkov prírodných pohrôm iniciovaných človekom, rekultivácia opustených lyžiarskych stredísk, zalesňovanie bývalých zjazdoviek a veľkokapacitných parkovísk.
Dvaja predstavitelia TANAPu sa zúčastnili aj na terénnych výjazdoch. „Navštívili sme pozaďovú stanicu z národnej siete pre monitoring kvality ovzdušia a tiež kaňon Glacier, kde sme absolvovali obhliadku borovíc, ktoré sú ekologicky identické s tatranskou limbou. Borovice boli napadnuté podkôrnym hmyzom, my sme mali možnosť vidieť experiment s antiferomónmi, kde bola úspešnosť odvrátenia ataku podkôrnikov na cieľové stromy 70-percentná,“ priblížil Celer.
Vyzdvihol tiež jednu z pozoruhodných aktivít RMNP, ktorou sa jeho pracovníci snažia zvyšovať hygienu a kultúrnosť prírodného prostredia. „V letnej sezóny rozdali vyše 2000 prenosných chemických toaliet, balíčkov na jednorazové použitie, ktoré využívajú najmä horolezci, lyžiari a rybári,“ konkretizoval Celer.
Zhodnotil, že pracovná návšteva v USA potvrdila podobnosť problémov v oboch národných parkoch, tak v americkom, ako aj slovenskom. Základnými je hynutie lesov, klimatické zmeny, prekročené kritické záťaže pre kvalitu ovzdušia, ďalej vysoká návštevnosť a obavy z devastácie mimoriadne vzácneho a krehkého vysokohorského prostredia.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona