Aktuálne správy Späť na správy
FIĽAKOVO: Založenie klastra hradov privítalo mnoho inštitúcií
Thursday 15 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Fiľakovo 15. apríla (TASR) – Vo Fiľakove sa dnes začala dvojdňová medzinárodná konferencia pod názvom Archeologický výskum a pamiatková obnova hradov od Hontu po Zemplín na dvoch stranách štátnych hraníc. Jej súčasťou bolo aj prvé stretnutie záujemcov o založenie klastra hradov a zámkov.
Konferencia sa niesla v duchu záchrany hradov a dosiahnutých výsledkov obnovy a výskumu. Zapojili sa do nej múzeá a inštitúcie zo Slovenska, ale aj z Maďarska. Dnes sa zároveň stretli aj potenciálni zakladatelia klastra pohraničných hradov na juhu SR. Zložil sa výbor, ktorý má za úlohu vypracovať stanovy. Jeho členmi sú riaditeľka Múzea – hradu Modrý Kameň Helena Ferencová, riaditeľka SNM - Múzea Betliar Eva Lazárová a Attila Agócs z Hradného múzea vo Fiľakove. Zapojil sa do neho i zástupca občianskych združení Martin Sárossy, Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV v Nitre a Regina Vidová, zástupkyňa firmy Imet, a.s., ktorá vlastní Haličský zámok. Do klastra by sa zapojilo okolo 15 až 20 hradov. Boli by tam aj tie, ktoré dnes už neexistujú, alebo sú len ruinami.
"Chceme, aby klaster pokryl všetky sektory spoločnosti, aby sme boli silnejší, nie len verejnú správu, ale aj súkromný a civilný sektor. Naším cieľom bude odborná záchrana hradov a ich všestranné využitie," povedal TASR riaditeľ Hradného múzea vo Fiľakove Attila Agócs, podľa ktorého bude mať najväčšiu výhodu členstvo v klastri najmä v oblasti marketingu a reklamy.
Plánom je aj prepojenie slovenského klastra s už existujúcim maďarským a následné vytvorenie spoločnej európskej kultúrnej cesty – cesty pohraničných hradov. "Chceme, aby cesta bola uznaná aj Radou Európy," potvrdil Agócs a dodal, že klaster by mohol byť založený do dvoch mesiacov.
Členom by mala byť aj obec Muráň, ktorá má snahu zachrániť hrad. "Nápad založiť klaster beriem veľmi pozitívne. Takto by sa nám mohol zvýšiť cestovný ruch, na ktorý sme odkázaní," uviedol starosta Roman Goldschmidt.
Rovnakého názoru je aj riaditeľka Múzea – hradu Modrý Kameň Helena Ferencová. "Zviditeľnilo by to naše nehnuteľné kultúrne pamiatky a spojilo nielen navštevované a známe hrady, ale aj zaniknuté hrady. Dôležité je, aby sme boli aktívni a aby sme chceli. Musíme dať o sebe vedieť a potom príde aj pomoc."
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona