Aktuálne správy Späť na správy
Astronómia: Vajce či sliepka, čierna diera či galaxia?
Tuesday 01 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Saclay/Heidelberg 1. decembra (TASR) – Vedci zrejme konečne našli chýbajúce podklady pre odpoveď na klasickú otázku typu "Čo bolo skôr, vajce alebo sliepka?" v súvislosti s pôvodom superhmotných čiernych dier v stredoch galaxií.
Primát podľa všetkého patrí čiernym dieram, ktoré dokážu "budovať" svoje vlastné hostiteľské galaxie iniciáciou tvorby hviezd. V dvoch článkoch pre špičkové časopisy Astronomy and Astrophysics a Astrophysical Journal to oznámil tím Davida Elbaza z Astrofyzikálnej služby Komisariátu pre atómovú energiu (CEA) vo francúzskom Saclay a Knuda Jahnkea z Ústavu Maxa Plancka pre astronómiu v nemeckom Heidelbergu.
Rozsiahle skúmali kvazar čiže kvázistelárny rádiový zdroj HE0450-2958, vzdialený od nás približne päť miliárd svetelných rokov (svetelný rok = 9,46 bilióna kilometrov). To je obrovská diaľka, ale na kvazar pomerná blízkosť.
Tento kvazar sa vyznačuje tým, že sa uňho – ako u jediného známeho kvazaru – dosiaľ nepodarilo objaviť hostiteľskú galaxiu. Vedci kvazary vysvetľujú ako superhmotné čierne diery v stredoch galaxií, ktoré pohlcujú hmotu z galaxie a vydávajú mohutné žiarenie.
V minulosti sa predpokladalo, že hostiteľskú galaxiu HE0450-2958 zakrýva prach, takže David Elbaz a Knud Jahnke s kolegami využili infračervený detektor. Konkrétne na jednom zo štvorice ďalekohľadov s priemerom zrkadlového objektívu 8,2 metra, ktoré so štyrmi menšími pomocnými tvoria systém VLT (Very Large Telescope, Veľmi veľký ďalekohľad) Európskeho južného observatória (ESO) v Chile, dnes najvýkonnejší na svete.
Nijakú hostiteľskú galaxiu ani tak nenašli. Objavili však, že v inej, ktorá na prvý pohľad s kvazarom priamo nesúvisí, prebieha veľmi intenzívna tvorba hviezd, asi 100-násobne rozsiahlejšia, než je bežné pre galaxie v našej oblasti vesmíru.
Skoršie pozorovania preukázali, že táto galaxia je "pod paľbou" kvazaru, ktorý do nej chrlí prúd vysoko energetických častíc sprevádzaný pásom rýchlo sa pohybujúceho plynu. Kvazar tým môže podnecovať tvorbu nových hviezd v galaxii.
De facto si takto "buduje" hostiteľskú galaxiu. "Obidve telesá v budúcnosti nevyhnutne splynú: kvazar sa voči galaxii pohybuje iba rýchlosťou niekoľko desiatok tisíc kilometrov za hodinu, pričom sú od seba vzdialené len približne 22.000 svetelných rokov. Hoci je kvazar stále 'nahý', nakoniec sa 'oblečie', keď splynie s galaxiou plnou hviezd. Potom bude spočívať v hostiteľskej galaxii ako všetky ostatné kvazary," povedal David Elbaz.
V súhrne to poukazuje na prúdy častíc z čiernych dier ako na možné iniciátory vzniku galaxií, keď prúdy zasiahnu oblaky plynu. Takto by sa dala vysvetliť aj pozorovaná skutočnosť, že v galaxiách, ktoré obsahujú viac hviezd, sa vyskytujú hmotnejšie čierne diery. Vedci to chcú dokázať objavmi ďalších podobných telies.
Zdroj: Komuniké European Southern Observatory Science Release 46/09 z 30.11.2009
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona