Aktuálne správy Späť na správy
BOJNICE: V ZOO budú uchovávať vzorky DNA chránených živočíchov
Wednesday 14 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bojnice 14. apríla (TASR) – V Zoologickej záhrade Bojnice vzniká špeciálne pracovisko určené na archiváciu vzoriek DNA domácej fauny. Prioritne ide o chránených živočíchov európskeho významu, medveďa hnedého, rysa ostrovida, sysľa pasienkového, orla skalného, orla kráľovského, sokola sťahovavého, sokola rároha a mačky divej.
Podľa informácie zástupcu riaditeľa zoo Vladimíra Šranka pracovisko budujú od jesene minulého roka v areáli záhrady v objekte záchytného centra a rehabilitačnej stanice zranených a zadržaných zvierat. Inštalovali tam už dva mraziace boxy, každý s objemom 360 litrov, kde sa budú vzorky uchovávať v teplote mínus 86 stupňov Celzia. Zdrojom vzoriek budú nielen tam umiestnené zvieratá, ale predovšetkým ich budú odoberať neinvazívnym spôsobom z prírody. To znamená z čerstvého trusu a iného biologického materiálu, ktorý zvieratá po seba zanechajú, ako je srsť, pierka a podobne. Alebo to budú materiály odobrané z uhynutých jedincov, vysvetlil Šrank. V spomínaných boxoch sa dajú uskladniť desaťtisíce vzoriek. Postupne budú uchovávať aj materiál iných druhov fauny. Prvé vzorky tam budú môcť uskladniť koncom mája tohto roka. Na tento projekt získala zoo vyše 21 tisíc eur z európskych fondov.
Vzorky DNA budú identifikovať odborníci Technickej univerzity vo Zvolene. V Zoo Bojnice ich budú iba evidovať a dlhodobo archivovať. Databáza vzoriek DNA bude slúžiť predovšetkým na vedecké účely. Ale pomôže vyriešiť napríklad aj dlhodobý spor ochrancov prírody a poľovníkov o počte medveďov hnedých v prírode. Kým poľovníci tvrdia, podľa zvyšujúceho sa počtu útokov tohto dravca na ľudí, že sú premnožené, ochrancovia majú iný názor, hovoria o nepomerne menšom počte medveďov. Samozrejme, na spresnenie populácie je potrebná veľmi široká databáza DNA. Vyžiada si to niekoľko rokov trpezlivej práce, upozornil Šrank. Vzorky budú zbierať ochrancovia prírody, poľovníci, strážcovia chránených prírodných rezervácií a parkov či dobrovoľníci. Podľa DNA sa totiž pomerne spoľahlivo dá zistiť konkrétny jedinec, aj jeho príbuzenský pomer.
Vyrieši sa tak aj ďalší problém, akým je protizákonný odber mláďat chránených vtáčích dravcov orlov a sokolov z prírody, ktoré bude možné presne identifikovať. Často sa totiž stáva, že chovatelia sa pri kontrolách odvolávajú, že ich sami odchovali. Genetická metóda krádež alebo nelegálny chov odhalí, konštatoval zástupca riaditeľa bojnickej zoo.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona