Aktuálne správy Späť na správy
NRSR: O definitívnom osude vlasteneckého zákona sa rozhodne už v apríli
Tuesday 13 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 13. apríla (TASR) - Vlastenecký zákon z dielne koaličnej SNS sa dostane na pôdu Národnej rady SR už v apríli a nie až v máji, ako sa predpokladalo. Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) totiž zvolal 50. schôdzu zákonodarného zboru už na 27. apríl a táto právna norma, ktorú vetoval prezident SR Ivan Gašparovič, je jedným z desiatich bodov navrhovaného programu zasadnutia. Plánovaná slávnostná schôdza sa uskutoční podľa harmonogramu v máji.
Najvyšší predstaviteľ SR široko diskutovanú právnu normu nepodpísal "z pragmatického dôvodu". S jej obsahom síce súhlasí a nemá k nej absolútne výhrady, no nepozdáva sa mu doba účinnosti. Tá bola navrhnutá na 1. apríla, no hlava štátu chce, aby sa posunula na 1. septembra tohto roka. O vrátenie vlasteneckého zákona neformálne požiadal Gašparoviča predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a odôvodnil to nutnosťou posunúť jeho účinnosť z apríla na september, čím by školy získali viac času na prípravu.
Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová sa pred časom vyjadrila, že verí v opätovné schválenie tejto právnej normy, zároveň však pripustila možnosť, že sa tak nemusí stať. "Ja som stále realistický optimista a verím, že sa nám zákon podarí opätovne schváliť. Ľudia sa naň tešia. No pokiaľ nie je schválený, riziko tu pre mňa stále je," povedala pre TASR. Na prelomenie prezidentovho veta bude totiž potrebných aspoň 76 hlasov poslancov.
V súvislosti s prezidentovým návrhom posunúť účinnosť zákona z apríla na september Belousovová dodala, že hlava štátu má právo na takýto názor. No pokiaľ ide o samotný problém s účinnosťou, ten mohol byť podľa nej vyriešený už dávno. "To, kedy bude účinnosť zákona, sa vedelo už pri prvom prerokovaní v parlamente. Vtedy nič nebránilo ktorémukoľvek poslancovi vstať a dať pozmeňujúci návrh, aby bola účinnosť od 1. septembra. Takže trošku vo mne hlodajú pochybnosti, prečo to neurobili vtedy a prečo to zbadali až teraz," vysvetlila prvá podpredsedníčka národniarov.
V opätovné schválenie právnej normy, ktorá vyvolala aj protesty, verí tiež šéf poslaneckého klubu SNS a zároveň jeden z jej predkladateľov Rafael Rafaj. "Pokiaľ tie koaličné strany, ktoré zahlasovali, potvrdia, že ich stanoviská sú nemenné, tak som optimista. Takže viac sa tie misky váh prikláňajú k tomu, že by mohol byť opätovne schválený," povedal pre TASR Rafaj, podľa ktorého však pri hlasovaní v parlamente zohrá najdôležitejšiu úlohu disciplína poslancov.
Na základe tejto právnej normy má štátna hymna zaznieť nielen pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev, ale aj na verejných zhromaždeniach obcí či začiatku každého školského vyučovacieho týždňa. Zároveň výchova k vlastenectvu a jeho obsahu má byť zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy. Štátne školy majú mať povinnosť umiestniť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. To isté by malo platiť aj v miestnostiach, kde prebieha rokovanie miestneho, obecného a mestského zastupiteľstva a zastupiteľstva samosprávneho kraja.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona