Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

KULTÚRA: Po Bratislave jazdí autobus, ktorý zvonku premaľovali maďarskí umelci

Bratislava 1. decembra (TASR) - Približne dva mesiace bude po rôznych linkách bratislavskej mestskej hromadnej dopravy jazdiť autobus, ktorý zvonka premaľovali budapeštianski študenti Richárd Orosz a Tamás Füredi za voľné umelecké zoskupenie s názvom 1000%.

Dve študentky bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení Andrea Šrbová a Veronika Hliničanová zasa zmenili jeho vnútorný dizajn nasivo a nechýbajú v ňom ani vankúšiky.

Autobus poskytol Dopravný podnik Bratislava (DPB), a. s. Katarína Juhászová z Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky v Bratislave povedala, že ide spoluprácu umelcov, ktorej výsledok môžu vidieť ľudia v mestskej doprave. Doplnila, že v roku 2008 jazdila pol roka premaľovaná električka číslo 6 v Košiciach.

"Dali sme k dispozícii autobus, aby mladí umelci mali možnosť ho dotvoriť podľa svojich predstáv. Verím, že takto zaujímavo dizajnovaný autobus aj v podmienkach bratislavskej dopravy, pri určitej miere zvýšeného vandalizmu, s ktorou zápasíme, prežije niekoľko mesiacov," uviedol predseda predstavenstva DPB Branislav Záhradník.

Ako povedal pre TASR mestský dopravca, ročne minie na odstránenie následkov vandalizmu 829.847,97 eura (25 miliónov Sk). Najnovší prípad sa stal dnes ráno, keď niekoľko opitých Angličanov vyliezlo poklopom na strechu električky a preto museli vypnúť elektrický prúd.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt