Aktuálne správy Späť na správy
J. FIGEĽ: V Maďarsku sa ukázalo, že ľavica nevie riešiť krízy
Monday 12 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 12. apríla (TASR) - Vývoj v Maďarskej republike je dôkazom, že ľavica nevie riešiť krízy. Treba preto zaželať víťazovi volieb Viktorovi Orbánovi (Fidesz), aby bol v boji proti ekonomickej kríze úspešnejší ako jeho socialistickí predchodcovia. Na margo výsledkov volieb v Maďarsku to na dnešnej tlačovej konferencii povedal predseda KDH Ján Figeľ.
Skutočnosť, že v tomto roku prebiehajú voľby nie len v Maďarsku, ale aj na Slovensku, v Českej republike a prezidentské voľby v Poľsku, vytvára podľa Figeľa možnosť dosiahnuť vyššiu kvalitu vzťahov vo vyšehradskom priestore. "Pätnásť rokov máme zmluvu o dobrých susedských vzťahoch s Maďarskom, ale vzťahy akoby meškali. Je čas aj na európske vzťahy medzi týmito dvoma krajinami," vyhlásil Figeľ. Zároveň ale dodal, že na dobré vzťahy sú potrební dvaja partneri, záleží teda aj na tom, či Orbán využije výrazné volebné víťazstvo aj na zlepšovanie vzťahov so susednými krajinami.
"Máme záujem na tom, aby historické traumy nezaťažovali našu spoluprácu. Nebudeme však akceptovať zasahovanie do našej suverenity, respektíve šírenie revizionizmu a extrémizmu," vyhlásil Figeľ.
Na výzvu prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej, aby voliči nevolili SDKÚ-DS a KDH, keďže tieto strany v minulosti kolaborovali s SMK, Figeľ odpovedal, že rozhodnú samotní voliči. "Voliči si môžu porovnať obdobie, kedy bolo pri zodpovednosti KDH, s obdobím, keď je vo vláde spoločenstvo okolo pani Belousovovej. To, že je Slovensko spojencom vyspelého sveta, Európskej únie a NATO, je aj naším dedičstvom," zdôraznil Figeľ.
Dodal však, že jedným z výsledkov volieb v Maďarsku je aj posilnenie postavenia strany Jobbik. "Takmer milión ľudí hlasoval za túto stranu. Je to výzva pre ostatné politické strany, osobitne pre Fidesz, ako sa s touto realitou vyrovná," vyhlásil predseda KDH, ktorého predvolebným heslom je: "Sme cesta k vlastenectvu bez nenávisti". Figeľ preto vyzval slovenské politické strany, aby v predvolebnom zápase nezneužívali etnickú kartu. "Často sa práve touto etnickou kartou zakrýva zneužívanie moci," uzavrel Figeľ.
Vzhľadom na výsledky prvého kola maďarských parlamentných volieb je takmer isté, že budúcim premiérom tejto krajiny bude šéf Fideszu Viktor Orbán, ktorý sa chce po nástupe do funkcie najprv stretnúť s Maďarmi z "Felvidéku" a až potom rokovať s oficiálnymi slovenskými predstaviteľmi. "Ak sa neospravedlní Slovákom za všetky tie výroky, nie je o čom rokovať," vyhlásila dnes prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová na tlačovej konferencii v Bratislave na adresu výsledkov volieb v Maďarsku.
"Nechal sa počuť, že sa cíti byť premiérom 15 miliónov Maďarov. V Košiciach sa vyjadril, že toto mesto bude opäť stredom maďarstva," pripomenula Belousovová. Orbán v minulosti označil Slovákov za zakomplexovaný národ a vyhlásil tiež, že sa nikdy nevzdá nároku na to, aby všetci Maďari žili v jednom štáte. "Jeho slovník sa veľmi málo líši od slovníka, ktorý používa extrémistický Jobbik," vyhlásila Belousovová, podľa ktorej sa Orbán počas kampane národnostným otázkam vyhýbal, čo však na jeho stanoviskách nič nemení.
"Chceme sa veľmi vážne obrátiť na Slovákov, aby v týchto voľbách nevolili maďarské strany, ani strany, ktoré s maďarskými stranami kolaborovali. Mali by voliť strany, ktoré postavia hrádzu šíreniu extrémizmu a fašizmu z Maďarska," vyhlásila Belousovová, podľa ktorej s maďarskými stranami v minulosti kolaborovali SDKÚ-DS a KDH.
Stredopravý Maďarský občiansky zväz - Fidesz si v prvom kole parlamentných volieb zabezpečil 206 kresiel z 386-členného parlamentu, čím ukončil osemročnú vládu socialistov.
Maďarská Celoštátna volebná komisia na svojej webovej stránke informovala, že Maďarská socialistická strana (MSZP) získala 28 mandátov pred krajne pravicovým Hnutím za lepšie Maďarsko - Jobbik so ziskom 26 kresiel. Čiastkové výsledky zverejnili po sčítaní 99,20 percenta hlasov.
Fidesz získal 52,77 percenta hlasov, MSZP 19,30 percenta, Jobbik 16,70 percenta a do parlamentu sa dostala aj strana Politika môže byť iná (LMP) so ziskom 7,43 percenta hlasov.
O obsadení zvyšných 121 mandátov v parlamente sa rozhodne v druhom kole hlasovania 25. apríla vo volebných okrskoch, kde ani jeden z kandidátov nezískal aspoň polovicu hlasov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona